Háromévi csökkenés után tavaly 8 százalékkal, 2725 tonnára bővült a világ aranykereslete - jelentette a Bloomberg a World Gold Councilra hivatkozva. A fő piacokon (India, USA, Kína) nőtt az ékszert vásárlók köre, másrészt a dollár gyengülése felértékelte az aranyat a befektetők szemében. Ha a fenti tényezők tartósulnak, az idén is 5-6 százalékkal erősödhet a globális igény, és új lendületet vehet a tőzsdei ár.
A hazai piacon tavaly menynyiségben és értékben egyaránt csökkent az arany ékszerek forgalma, amiben főleg a - 2003. évinél átlagosan 20-30 százalékkal gyengébb - utolsó havi kereslet volt a ludas Takács József, a Magyar Nemesfémesek Országos Szövetségének elnöke szerint. December első két hete általában még kedvezően alakult a forgalmazók számára, a Victoria Ékszer Kft. eladásai például mintegy 25 százalékkal bővültek, ám a hónap második felében már lényegesen elmaradtak az előző évitől. Főleg a nagyobb értékű ékszerek piaca pangott. A tehetősebb ajándékvásárlók, úgy látszik, inkább tartós fogyasztási cikkekre, például autóra költötték a pénzüket. Akik pedig korábban csak befektetési céllal vettek arany ékszert, azok december elsejétől már tömbaranyhoz is hozzájuthattak a BÁV Rt. jóvoltából. Emellett továbbra is erős a magánimportban behozott ékszerek versenye, különös tekintettel a hazai árak jelentős - más európai országokénál 6-8 százalékponttal magasabb - áfatartalmára. (GI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.