BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gumihasznosítás: javuló számok

Az elmúlt években jelentősen javult a használt gumiabroncsok hasznosítása és energiaipari felhasználása - derül ki az újrafeldolgozói iparágakat tömörítő Bureau of International Recycling (BIR) legfrissebb jelentéséből. Miközben 1994-ben a használt gumik mindöszsze hat százalékát dolgozták fel újra anyagában az EU 15 tagországában, 2003-ban ez az arány már 28 százalékos volt. Az energiaszektor által felhasznált gumihulladék mennyisége ugyancsak dinamikusan nőtt: az említett időszak alatt 11-ről 30 százalékra emelkedett az arány. Ennek köszönhetően jóval kevesebb (62 helyett mindössze 18 százalék) használt abroncs kerül az európai szeméttelepekre.

A régi tagországok közül leggyengébben Görög-, Ír- és Spanyolországban teljesít, ahol a hasznosítási arány mindössze 28, 25, illetve 40 százalék volt 2003-ban. Emellett a tavaly felvett új EU-tagországok egy részében a csatlakozás időpontjában még majdnem az összes abroncs a szeméttelepekre került (Magyarországon ennél lényegesen kedvezőbb a helyzet).

A BIR által szervezett legutóbbi kerekasztal-beszélgetésen többen hangoztatták, hogy a kelet-európai egyetemek nagy segítségükre lehetnének a nyugat-európai újrahasznosító vállalatoknak a befektetési döntések meghozatalában. Emellett emlékeztettek arra is, az érdekelt feleknek érdemes kapcsolatba lépni az Európai Bizottság kutatási főigazgatóságával, hogy megtudják, milyen források érhetők el a gumifeldolgozással kapcsolatos célokra - írja a Recycling Today. Az internetes lap beszámolója szerint holland szakértők a begyűjtőrendszerek fejlesztésére hívták fel a feldolgozóvállalatok figyelmét. Hollandiában abroncsonként két dollár rakódik rá a beérkező gumi költségeire, ebből 1,25 dollár a begyűjtő szervezetekhez kerül, míg a maradék 75 centet a különféle adminisztrációs feladatokra költik el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.