BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aktív fél év után a nagy cégek

A legnagyobb európai tőzsdei ingatlanos cégek Közép-Európában a tavalyinál is aktívabbak lesznek. Immár egyre több beruházási lehetőség nyílik térségünkben, és a cégfelvásárlásokat sem lehet kizárni.

Nem tétlenkedtek az első fél évben a nagy európai, tőzsdén jegyzett ingatlanos vállalatok: felvásárlások, piacra való berobbanások és néhány nagy beruházás elhalasztása is terítéken volt. Szakértők szerint a cégek földrajzi kalandozása még erőteljesebb lesz a földrész középső és keleti felén, noha otthon is mind több a tennivaló, mert az ingatlan még mindig jó üzlet az egyre szigorúbb uniós gazdálkodási környezetben.

A piaci kapitalizációban tavaly "csak" a 23. helyen állt Castellum több hatalmas irodaházat vásárolt Svédországban, hármat továbbadott és most azt tervezi, hogy helyi befektetőkkel együtt szélesíti nyugat-európai portfólióját. A tőkeértéket tekintve ezüstérmes brit Land Securities néhány cégközponttal, illetve kiskereskedelmi egység megvételével gyarapította amúgy sem szűkös ingatlankészletét. Az Insight Investment egy 600 millió eurós alapot hozott létre azzal a céllal, hogy a következő 18 hónapban nyugat-európai nagyvárosokban található irodai, kereskedelmi és ipari ingatlanokat vásároljon a pénzből.

Voltak és bizonyára lesznek is olyan hírek, amelyek nem a sikerről szólnak. Ilyen volt például a Magyarországon is érdekelt - a listán az ötödik - holland Rodamco Europe esete. A társaság még 1999-ben együttműködést kezdett a Gelco nevű ingatlanfejlesztő céggel egy 50 millió eurós spanyolországi bevásárló- és szórakoztató-központ felépítése céljából. A fejlesztő azonban az idő előrehaladtával jogi és tervezési gondokkal küszködött, majd a helyi önkormányzat végül elárverezte az ingatlant. A Rodamcónak ugyan minden befektetett pénze visszakerült, de a központból végül más cég húzott hasznot.

A holland társaság ugyanakkor túl van több sikeres üzleten is: egyebek mellett 42 millió svéd koronáért (4,5 millió euró) eladta a svédországi Sollentuna bevásárlóközpontban lévő részesedésének felét a skandináv NCC vállalatnak - közölte a Europe Real Estate című szaklap. Az 56 üzletet magában foglaló, 20 ezer négyzetméteres központ Stockholmtól 11 kilométerre északra működik. A tranzakcióra azért került sor, mert a holland társaság így csak a jóval nagyobb és jobb besorolású, saját tulajdonú plázákra összpontosíthat. A skandináv piacon 400 ezer négyzetméternyi és 1,1 milliárd euró értékű kereskedelmi ingatlant birtokol, ezekben évente 63 millió látogató fordul meg, egymilliárd eurónyi költéssel.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.