vállalati szemmel
Mindig az adott pozíciótól függ, hogy hogyan választja ki új munkatársait a 3900 főt foglalkoztató Electrolux, amely három telephelyen, Budapesten, Jászberényben és Nyíregyházán működik. A fizikai munkaköröket általában a helyi lapokban hirdetik meg. Továbbá folyamatos kapcsolatban állnak a helyi munkaügyi központokkal, illetve önkormányzatokkal, amelyek kiközvetítik a megfelelő munkaerőt - tájékoztatta lapunkat Király Éva, a társaság humánerőforrás-igazgatója.
Más a helyzet a szellemi munkaköröknél, ezen pozíciókat országos napilapokban, illetve az interneten is meghirdetik. A kulcspozíciók esetében előfordul, hogy fejvadász cég segítségét veszik igénybe. Egyes tanácsadó cégekkel évek óta együttműködnek - tette hozzá a HR-igazgató.
Míg a fizikai foglalkozásúaknál a felvételi eljárás egy fordulóból áll, a felsőfokú végzettséget igénylő munkaköröknél több interjú után döntenek. Az előbbieknél a személyes találkozó során bemutatják a jelöltnek a munkahelyi környezetet és az interjút egy teszt is kiegészíti. Ennek célja, hogy megismerjék az illető együttműködési készségét, logikai és számolási képességét, térlátását, valamint a monotóniatűrését. A betanított munkásoknál nagy hangsúlyt helyeznek az üzem-egészségügyi vizsgálatra. A vezető pozíciók esetén a kiválasztás jóval hosszabb és összetettebb folyamat. Az önéletrajzok szűrését követően a jelölteket először egy HR-interjúra hívják be, ha ez jól sikerül, akkor a második fordulóban a szakmai vezető is készít egy interjút. A személyes beszélgetés során kiderül, hogy az illető mennyire nyitott, illetve milyen a kommunikációs készsége. A társaság a kiválasztásnál a szakmai felkészültséget és a személyes rátermettséget egyaránt vizsgálja.
Mivel a vállalat vezetőit a nyitottság, közvetlenség jellemzi, ezért a kiválasztásnál is igen fontos szempont, hogy az illetőnek hasonló tulajdonságai legyenek. Fontos, hogy nyílt és elkötelezett legyen, képes legyen a csapatmunkára. Ha valaki szakmailag megfelel az adott pozícióra, de személyes tulajdonságai nem illeszkednek a vállalati kultúrához, akkor biztosan nem esik rá a választás.
A vállalat hivatalos kommunikációs nyelve az angol, így a szellemi munkaköröknél elvárás az angolnyelv-tudás. Vannak olyan pozíciók, amelyeket csak angolul hirdetnek meg, és az interjú is idegen nyelven zajlik. A társaság pályakezdőket is foglalkoztat, s rendszeresen megjelenik állásbörzéken is. Szívesen vesznek fel frissen végzett diplomásokat, akik nyitottak és hajlandók tovább képezni magukat.


