Most érdemes olajrészvényekbe fektetni, az iparág jövedelemtermelő képessége ugyanis a következő években is javuló tendenciát mutat – állítja Tina Vital, a Standard & Poor’s energetikai elemzője. Prognózisa szerint az előttünk álló téli időszakban a nyersolaj hordónkénti ára Amerikában nem mozdul el a 60 dolláros szintről. A WTI alaptípus ára később valamelyest mérséklődik, miután sorra állítják üzembe az új lelőhelyeken létesített kitermelő kutakat. Elsősorban Oroszországban, Afrikában és Latin-Amerikában bővül emiatt az olajkínálat. A felhozatal növekedése a piacon is megmutatkozik, az ár 2006 decemberében 52, egy évvel később pedig 47 dollár/hordó környékén stabilizálódhat. A földgáz ára sem csökken a téli szezonban; ezt elsősorban a Katrina és a Rita hurrikán miatt tartósan kiesett kapacitásokkal és a rendkívül zord telet sejtető előrejelzésekkel magyarázzák. Az egységár marad 13 dolláron – egymillió brit hőmennyiségegységre (Btu) vetítve. A tarifa jövő decemberre 9 dollárra csökkenhet, követve a nyersolaj olcsóbbá válását. Mindez még mindig kiemelkedően magas szénhidrogénárakat jelent, s ez a befektetők számára azt jelzi, hogy most érdemes az olajiparba pénzt invesztálni.
Elérkezett a legkedvezőbb pillanat a részvényvásárláshoz – erősítette meg Tina Vital. Utalt arra, hogy a hurrikánok pusztítása után 70 dollárra felszökött olajár azóta alulról súrolja a 60 dolláros szintet, s ősz eleje óta a vezető olajtársaságok részvényárfolyama ennek megfelelően 15-20 százalékkal csökkent. A következő egy-két hétben az energiahordozók iránti kereslet erősödését az árfolyamok is követik, így az olajipari részvény rövid idő leforgása alatt 6-7 százalékot is fialhat új tulajdonosa számára. Az S&P elemzője a Business Weeknek adott interjújában az árfolyam-erősödés egyik kiváltó okaként a nyereségadatokra vonatkozó előrejelzéseket jelölte meg. Ezek szerint az olajmultik üzemi eredménye 2005 utolsó negyedévében 58, 2006 első negyedévében pedig 48 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi időszak hasonló adatát.
A földgáz iránti fokozott kereslet miatt olyan integrált olajtársaságok papírjait ajánlják vételre, amelyek portfóliójában ez az energiahordozó kiemelt szerepet játszik. A BP, az ExxonMobil, a Chevron áll a kínálati paletta élén, kiegészülve a Totallal és a Conocóval, de a független társaságok közül a Burlington, a Devon Energy és az EOG vétele is melegen ajánlott. A nagy olajmultik 2-3 százalék körüli osztalékot fizetnek majd a részvényeseiknek.
A fúrásokat és a kitermelést végző kisebb vállalatok, valamint a csővezetékeket üzemeltető cégek részvényeiben is lát fantáziát az S&P. Előbbi csoportban a befektetők 1,3 százalékos osztalékra számíthatnak az idei év után. A csővezeték, a szállítás lehet most talán a legjobb üzlet, ezt jelzik a szektor társaságainak 6–8 százalék közé várt osztalékkilátásai. Ami a kitermelést illeti, a költségek a következő években emelkednek. Egyrészt számos szénhidrogénmező kimerül, a helyükbe lépő újakon viszont sokszor extrém körülmények között kénytelenek dolgozni az olajmunkások, messze a parttól, infrastruktúrától, esetenként a sarkkörön túl. Jelenleg egy hordó olaj felkutatási és kitermelési költsége átlagosan 7,35 dollár. E téren Európa a legdrágább (12,02 dollár), amelyet Amerika (10,65) és Kanada követ (10,08). Ezzel szemben a Csendes-óceánon négy, a Közel-Keleten nyolc dollár a hordónkénti költség. Nem véletlen, hogy az utóbbi időben főleg azok a vállalatok kerültek a felvásárlási célpontok népszerűségi listájára, amelyeknek kiterjedt ázsiai, afrikai kapcsolataik, kitermelési jogaik vannak.
A növekvő kereslet – egyedül Kínában jövőre hat százalékkal nő az olaj iránti igény –, az egykor reménytelen, vagy csak horribilis költséggel kinyerhető energiahordozók felé irányítják a figyelmet. Észak-Amerikában ennek megfelelően dollármilliárdokat fektetnek a biogázprogramokba, s a kanadai olajpala- és olajhomokkincs hasznosítására. Több finomítót a gabonából kinyerhető etanol előállítására is alkalmassá tesznek. A zöldenergia hasznosításában a Shell és a BP jár az élen.
A Katrina és a Rita hurrikán okozta károk kijavítása viszonylag jó ütemben halad. A múlt hétre már csak az olajtermelő kapacitások 33,55, a földgáztermelő kapacitások 26,5 százaléka volt használhatatlan a Mexikói-öbölben. Az amerikai belügyminisztérium becslése szerint a megszokott rend a jövő tavaszra állhat vissza. Az olajfinomítók már jobb helyzetben vannak: már csupán három egység van zárva, ezzel az Egyesült Államok teljes feldolgozói kapacitásának 4-5 százaléka esik ki, előreláthatólag márciusig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.