BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétlépcsős minimálbér-emelést helyeztek kilátásba Szerbiában – félő, hogy ezt is felfalja az infláció

Először októberben, majd januárban is nagyjából 10 százaléknak megfelelő összeggel emelkedne déli szomszédunknál a bérminimum. A szakszervezetek szerint a szerb minimálbér esetében erős kockázati tényező az infláció.

Idén korábban kezdődtek meg a szerb minimálbér jövő évi összegéről szóló tárgyalások, mint az előző években. A kormány a bejelentések szerint kétlépcsős emelést tervez, amit a Szerbiai Független Szakszervezetek Szövetségének új elnöke, Zoran Mihajlovic is megerősített sajtónyilatkozataiban. 

Belgrád piac szerb minimálbér
Piac Belgrádban – hiába a kétlépcsős emelés, az infláció áldozata lehet a szerb minimálbér-emelés / Fotó: AFP

Hangsúlyozta, hogy a szakszervezeti törekvések arról szólnak, hogy ne csupán a minimálbér, hanem valamennyi fizetés emelkedjen. A Tanjugnak nyilatkozva elmondta, hogy a szakszervezetnek nincs még végleges álláspontjuk arról, milyen mértékű emelést tartanának elfogadhatónak.  

Az ismert tervek szerint 

  • először októberben emelkedne a bruttó minimálbér mintegy 500 eurónak megfelelő összegre (nagyjából 200 ezer forint), ami 9,4 százalékos növekedést jelentene a jelenlegi szinthez mérten, 
  • majd januárban további 10,1 százalékkal 550 euróra nőne. (Magyarországon a szakképesítéssel nem rendelkezők számára az átlagos minimálbér bruttó 290 800 forint, a szakképzett dolgozók garantált bérminimuma bruttó 348,8 ezer forint.)

A szerb minimálbér is az infláció áldozata

Mihajlovic ugyanakkor kifejezte aggodalmát, hogy a kilátásba helyezett emelést felfalja az infláció. Az alkalmazottak évről évre nominálisan több pénzt visznek haza, a gond az, hogy esetenként kevesebb dolgot tudnak vásárolni érte – mondta Mihajlovic. Hozzátette, hogy a szakszervezetek azért is küzdenek, hogy a fizetések legalább olyan mértékben emelkedjenek, mint a minimálbér. 

Sinisa Mali, a kormány első alelnöke és pénzügyminiszter kijelentette, hogy

a minimálbér emeléséről szóló végleges döntés július közepéig megszületik. 

Rámutatott, hogy a minimálbér jelenleg valamivel több mint 53 500 dinárt tesz ki. A hosszú távú elképzelések szerint 2027 végéig pedig 76 ezer dinár körülire emelkedne. A kormány tárgyalócsoportot alakított, mely a szakszervezetek, illetve a munkaadók képviselőivel folytat most egyeztetéseket. 

 

 

 

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.