A délkelet-ázsiai piacok jelentős diszkonton forognak mind relatív alapon, mind saját történelmi átlagukhoz képest. Ez az értékelési diszkont vonzó belépési lehetőséget kínál a hosszú távú befektetéseknek egy olyan környezetben, amikor a dollár gyengülése alapvetően hátszelet jelent a fejlődő piacoknak. Ebből a bolyból emelkedhetnek ki a fejlődő ASEAN-gazdaságok, köztük Indonézia, Malajzia és Vietnám.
Donald Trump amerikai elnök vámjai leginkább a délkelet-ázsiai régiót érintik negatívan: Kína mellett a térség országai kapták a legmagasabb vámokat.
Úgy tűnik, hogy exportfüggősége miatt Vietnám a legsebezhetőbb ASEAN-gazdaság, így nem meglepő módon a vietnámi elnök volt az elsők között, aki tárgyalásokat kezdeményezett Trumppal a vámokról.
Ennek hozadéka, hogy Vietnám gyorsabb ütemben és kedvezőbb feltételek mellett kötött kereskedelmi megállapodást az Egyesült Államokkal.
Ázsiában az ASEAN-országok tőzsdéi – Indonézia kivételével – a legolcsóbbak közé tartoznak, ami teret enged a befektetői pozicionáltság további növekedésének. Ennek ellenére korántsem lehet azt állítani, hogy tolonganának a befektetők, vagy hogy kiemelkedő érdeklődés mutatkozna a régió iránt. Ezt jól jelzi, hogy az elmúlt hetekben a szélesen értelmezett fejlődő piaci index felülteljesítette az ASEAN-régió indexét.
Indonézia észszerű befektetési lehetőséget kínál 2025 második felében: a külföldi tőke ismét egyre nagyobb arányban áramlik vissza az országba, miközben az értékeltség továbbra is vonzó.
A makrogazdasági környezet kedvező, amelyet a politikai reformok, a fiskális ösztönzők és a fokozódó kereskedelmi aktivitás együttesen erősítenek. A legnagyobb lehetőségek a belső fogyasztásra építő ágazatokban rajzolódnak ki.
Malajzia defenzív, ugyanakkor diszkonton forgó részvénypiacként szelektív, de ígéretes növekedési történeteket kínál. Az elmúlt időszakban az ország a délkelet-ázsiai régió egyik vezető technológiai központjává vált, különösen az adatközpontok és a mesterséges intelligencia terén.
A Microsoft 2,2 milliárd dolláros, míg az Nvidia és a YTL Power közös, 4,3 milliárd dolláros beruházása is ezt a trendet erősíti.
A gazdasági és politikai reformtörekvések várhatóan tovább ösztönzik a külföldi tőkebeáramlást, ami újabb lendületet adhat a növekedésnek.
Vietnám kiemelkedik költségvetési mozgásterével és proaktív gazdaságpolitikájával. A középtávú kilátásokat erősíti a robusztus belföldi kereslet és a folytatódó strukturális reformfolyamat.
Ugyanakkor a megnövekedett külső kockázatok – különösen a globális kereskedelmi feszültségek és a fejlett piacok lassulása – szelektív, szektorális megközelítést indokolnak a befektetők részéről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.