Felgyorsul az amerikai fegyverszállítás Ukrajnába a NATO-val kötött megállapodás révén. „Patriotokat fogunk küldeni a NATO-nak, majd a NATO szétosztja azokat” – közölte az NBC News szerint Trump.
Mark Rutte, a NATO főtitkára csütörtökön beszélt Trumppal. „Ma arra sürgettem a vezetőket, tegyenek többet, hogy Ukrajna több lőszerrel és légvédelemmel rendelkezzen – írta Rutte az X-en. – Most beszéltem Trump elnökkel, és szorosan együttműködöm a szövetségesekkel, hogy Ukrajna megkapja a szükséges segítséget.”
Marco Rubio amerikai külügyminiszter csütörtökön korábban azt nyilatkozta, hogy az Egyesült Államok „aktívan” tárgyal európai országokkal a Patriot rakéták Ukrajnával való megosztásáról. Akár valamelyik ország Ukrajnába is irányíthatja a neki szánt küldeményt – tette hozzá Rubio.
A hét elején Trump utalt arra, hogy a kormányzat fontolgatja, küldjön-e egy újabb Patriot légvédelmi rendszert Ukrajnába.
Kérték, de már sokat küldtünk, és ez egy drága rendszer, meg kell vizsgálnunk a helyzetet
– nyilatkozott akkor.
Az NBC Newsnak adott csütörtöki interjújában az elnök előzetesen bejelentette, hogy hétfőn „jelentős nyilatkozatot” tesz Oroszországgal kapcsolatban, de további részleteket nem közölt.
Oroszország új ötletekkel állt elő az ukrajnai háború befejezésére – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter orosz hivatali partnerével, Szergej Lavrovval tartott csütörtöki egyeztetése után, amelyet az ASEAN-tagállamok Kuala Lumpur-i csúcstalálkozójának alkalmából tartottak.
Arra a kérdésre, hogy az amerikai kormány korábban már hallott-e ezekről az elképzelésekről, Rubio azt mondta: „Úgy gondolom, ez egy új és másfajta megközelítés.” Ugyanakkor hangsúlyozta: olyan tervnek nem nevezné, amely biztosan békét hoz, de még aznap továbbítani fogja Donald Trump elnöknek.
Rubio kifejtette, hogy
Donald Trump elnök csalódott és frusztrált, amiért az orosz fél eddig nem mutatott kellő rugalmasságot a háború lezárása érdekében.
„Látnunk kell egy ütemtervet arról, hogyan érhet véget ez a konfliktus” – hangoztatta az orosz külügyminiszterrel tartott 50 perces megbeszélés után, és jelezte, hogy orosz hivatali partnerével néhány elképzelést is megvitattak az ukrajnai háború lehetséges lezárásáról. Rubio hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok továbbra is kész részt venni a tárgyalási folyamatban, ha lehetőség nyílik érdemi előrelépésre.
Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint a találkozón a két külügyminiszter „érdemi és őszinte eszmecserét folytatott” Ukrajna, Irán és Szíria helyzetéről. A tárca hangsúlyozta, hogy Moszkva a kétoldalú kapcsolatok normalizálására törekszik Washingtonnal. „Megerősítettük közös elkötelezettségünket a konfliktushelyzetek békés rendezésére, valamint az orosz–amerikai gazdasági és humanitárius együttműködés helyreállítására” – írták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.