Visszatérhet a volatilitás a tőkepiacokra a nyáron, a piaci hullámokat az Egyesült Államok legújabb vámintézkedései mellett a most rajtoló amerikai vállalati gyorsjelentési szezon is gerjesztheti a következő hetekben. Az ismét bizonytalanabbá váló befektetői környezetben különösen fontossá válhat a részvénypiaci pozicionáltság, az idén felülteljesítő amerikai tőzsdéken nem maradt elegendő felértékelődési tartalék arra az esetre, ha a vámtárgyalások balul sülnének el, vagy az amerikai cégek csalódást keltő eredményekről számolnának be – figyelmeztetnek a Morningstar elemzői.
A pénzügyi szolgáltató a jelenleg alulértékelt értékalapú (value) részvényeket ajánlja a tőzsdézők figyelmébe, melyek jelenleg is 12 százalékos diszkonttal forognak fair értékükhöz képest. Ezzel egyidejűleg érdemes alulsúlyozni a növekedési (growth) papírokat, melyek mostanra 18 százalékos prémiummal forognak a Morningstar fair értékbecsléséhez képest.
Ilyen jelentős túlárazás ritkán fordul elő a növekedési részvényeknél, legutóbb 2024 decemberében volt erre példa, amit a mesterségesintelligencia-részvények meredek zuhanása követett az idei év elején.
A kis kapitalizációjú részvények azonban továbbra is nagyon vonzóak, becsült értékükhöz képest 17 százalékos diszkonttal kereskednek velük – emeli ki a Morningstar.
Eközben a nagy méretű tőzsdei cégek átlagosan 2 százalékkal túlértékeltek. Az adatszolgáltató ezért a prémiumügyfeleknek azt javasolja, hogy a nagy cégek kisebb alulsúlyozásával csoportosítsanak át tőkét a kisrészvényekbe. Ezen belül is a relatíve magas osztalékhozammal forgó, alulértékelt papírok jelenthetnek optimális megoldást, melyek a várható árfolyam-emelkedés mellett közvetlen készpénzáramot is biztosítanak, ráadásul az ilyen eszközök egy piaci zuhanás esetén is jellemzően ütésállóbbak.
Ami az egyes szektorokat illeti, a befektetőknek leginkább az egészségügyi és az energiacégek között érdemes nézelődniük, a két leginkább alulértékelt szektor részvényei ugyanis az év első felében elszenvedett esés következtében még olcsóbbá váltak. Az előbbiek az amerikai kormánypolitika irányváltása, az utóbbiak pedig az olajárak esése miatt estek ki a befektetők kegyeiből.
A Morningstar a tengerentúli egészségipari vállalatok közül leginkább
részvényeiben lát nagy fantáziát.
Bár az olajárak alakulását illetően továbbra is pesszimista a pénzügyi szolgáltató, az olajcégek részvényei fundamentálisan alulértékeltek, az infláció újbóli erősödése esetén pedig védelmet nyújthatnak a befektetőknek.
Relatíve alulértékelt még a kommunikációs és az ingatlanszektor is. A pénzügyi cégekkel azonban indokolt lehet az óvatosság, ezek árfolyama mostanra elszállhatott a valós értékük felett.
Természetesen drágák a technológiai részvények is, itt azonban szelektív megközelítést alkalmazva találhatnak még vonzó hozamlehetőségeket a tőzsdézők. A mesterséges intelligencia mellett a felhőszolgáltatások és a félvezetőgyártás terén élen járó vállalatok papírjai lehetnek itt különösen érdekesek, közülük is az Nvidia, az Amazon, a Microsoft, az Alphabet és a ServiceNow részvényei szerepelnek a Morningstar listáján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.