BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megszületett a döntés Budapest világörökségi helyszíneiről: így érinti a Duna-partokat és az Andrássy utat – hosszú évek óta nem történt ilyen

Jó hírt kapott az UNESCO-tól a főváros. Budapest 2019 óta először nem szerepel a kritikus figyelmet igénylő világörökségi helyszínek jegyzékén.

Hivatalossá vált: a párizsi UNESCO Világörökségi Bizottság 47. ülésszakán Budapest – a Duna-partok, a budai várnegyed és az Andrássy út nem került fel a veszélyeztetett világörökségi helyszínek listájára – közölte Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára csütörtöki Facebook-bejegyzésében, hangsúlyozva, hogy Budapest 2019 óta először nem szerepel a kritikus figyelmet igénylő helyszínek jegyzékén.

Budapest
UNESCO világörökség
Budapest 2019 óta először nem szerepel a kritikus figyelmet igénylő világörökségi helyszínek jegyzékén / Fotó: Northfoto

A politikus szerint ez hatalmas előrelépés, elismerés a világ részéről azért, hogy meg tudjuk őrizni örökségünket.

Azt írta, hogy a döntést megelőzte egy februári nemzetközi szakértői misszió: az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO), annak nemzetközi műemlékvédelmi szervezete (ICOMOS), valamint a Kulturális Javak Megőrzésének és Helyreállításának Nemzetközi Tudományos Központjának (ICCROM) képviselői személyesen járták be a Duna-partot, az Andrássy utat, és személyesen láthatták a budai Vár újjászületését.

A munka nem áll meg Budapesten

Lánszki szerint a mostani döntésben kiemelt szerepe volt annak a következetes, három éve zajló szakmai együttműködésnek, amelyet az Építési és Közlekedési Minisztérium Építészeti Államtitkárságának világörökségi szakterülete folytat az UNESCO Világörökség Központjával és az ICOMOS Internationallel.

Az államtitkár a bejegyzésben köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett ebben a munkában: elsősorban Puha Magdolnának és csapatának, a világörökségi főosztályának, mindemellett Perényi Lóránt helyettes államtitkárnak, Fejérdy Tamás professzornak, Mihályi Rékának, Vukoszávlyev Zoránnak, valamint Erő Zoltán budapesti főépítésznek. Továbbá a párizsi képviseletért Ohmacht Petra Dórának és Simon Kingának.

„Ez a döntés nem a végállomás, hanem megerősítés: amikor szakmai alapon, felelősen dolgozunk, meg tudjuk mutatni értékeinket a világnak” – olvasható a bejegyzésben.

A végéhez közelít Magyarország egyik legfontosabb építkezése: ilyen lesz a teljesen megújult Citadella

Gőzerővel dolgoznak a szakemberek a Citadella megújításán, a párhuzamosan zajló munkálatok már az utolsó szakaszhoz értek az erődfal rekonstrukciójával, a szárnyépületekben tavasszal a festési, burkolási feladatokat végzik el. Megépült a különleges üveghíd, telepítik az erőd parkjának növényzetét is.

A projektben a területre

  • több mint 10 ezer cserjét,
  • százezer évelő és félmilliónál is több hagymás növényt ültetnek
  • 128 nagy méretű fa mellett.

A Citadelláról nyíló panorámán kívül az óriási park és egy különleges építészeti megoldással megvalósuló kiállítótér is a város impozáns találkozóhelyévé teszi a Gellért-hegy tetejét.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.