BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sürget az idő a gázvitában

Magyarország a német Ruhrgason keresztül szeretne több gázhoz jutni, ha január 1-jén leállna az Ukrajnán keresztüli import. Hosszabb távon viszont beszerzéseink diverzifikálása a cél – nyilatkozta a Világgazdaságnak Kóka János. A gazdasági tárca vezetője leszögezte: az esetleges ukrajnai gáztranzitstop egyenesen európai probléma lenne.

Minél több forrásból, de legalább minél több irányból kell megoldani az európai országok gázellátását – válik ismét világossá az érintett országok számára azon veszély kapcsán, hogy január 1-jétől az orosz Gazprom leállíthatja Ukrajnán keresztüli európai kivitelét. Fenyegetését akkor váltja valóra, ha az év végéig nem tud megegyezni Ukrajnával a 2006-os gáz- és gáztranzitárakról. Magyarországra jórészt az Ukrajnát átszelő Testvériség vezeték hozza az orosz és a közép-ázsiai (türkmén) gázt, előbbi a 14 milliárd köbméteres éves felhasználásunk 75 százalékát teszi ki. Hazai termelésünk évi 3,5 milliárd köbméter, s támaszkodhatunk az osztrák határon belépő, évi 4,4 milliárd köbméter kapacitású HAG-vezetékre, vészhelyzetben pedig 3,38 milliárd köbméteres stratégiai tartalékainkra is.

Bár az oroszok és az ukránok rendre a fentihez hasonló gázárvitával zárják az évet, s eddig még soha nem volt komoly szállítási fennakadás, az érintett importőrök válságintézkedésekre is felkészültek.

„Ha a Gazprom valóban leállítja Ukrajnán keresztüli tranzitját, az nemcsak magyar, hanem európai probléma is lesz. Az érintett országok éppen ezért közösen lépnek fel az ukránokkal és az oroszokkal való egyeztetéseken” – válaszolt lapunknak Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter. Mint elmondta, tegnap Dióssy Gábor helyettes államtitkár levélben fordult az ügyben az Európai Unió energiaügyi biztosához.

A miniszter emlékeztetett: bár a HAG-on is jórészt Ukrajnán keresztül érkező gázt kapunk, miután azonban a cső része a nyugat-európai hálózatnak, azon észak-európai gázt is importálhatunk. Éppen ezért a GKM illetékesei a német Ruhrgasszal arról egyeztetnek, hogy szükség esetén hogyan lehetne e vezetéken keresztül többlet gázhoz jutni. Ám tudni kell, ebben az irányban is szűkösek a kapacitások. Hoszszabb távon megoldást ígér, hogy néhány év múlva átszeli Magyarországot a Törökországból Ausztriába tartó Nabucco gázvezeték is. Magyarországnak érdeke, hogy erősítse közép-ázsiai és közel-keleti gázkereskedelmi kapcsolatait, hiszen nem egyszerű kereskedelmi, hanem energiapolitikai kérdésről van szó – szögezte le Kóka János. A Gazprom szerdán arról tájékoztatta a Molt, hogy hiába adják át az ukrán–orosz határon a szerződés szerinti mennyiségű gázt, nem tudják garantálni, hogy az ukrán fél azt maradéktalanul eljuttatja az ukrán–magyar határra.

Vlagyimir Putyin orosz elnök 3,6 milliárd dolláros kereskedelmi hitelt ajánlott Ukrajnának, hogy segítse az importőr Ukraini céget a Gazprom által kért magas gázár kifizetésében. Erről tegnap tájékoztatták az ukrán energiaügyi minisztert, Ivan Placskovot – jelenti az Interfax. A hitelre európai és amerikai bankok vállalnak garanciát. Kapóra jön Magyarországnak, hogy a német E.On, a Rurhgas tulajdonosa nyolc éven át évi egymilliárd köbméter fölgázt kíván elárverezni Magyarországon, hogy eleget tegyen az uniós versenyhatóságok elvárásának. Brüsszel – egyebek mellett – ezt szabta neki feltételül ahhoz, hogy megvehesse a Mol Rt. gáztároló cégének 75, nagykereskedelmi üzletágának 50 százalékát. Az E.On tegnap közölte, néhány németországi regionális vevőjének januártól 10 százalékkal drágábban adja el a gázt – jelenti a Bloomberg –, mert maga is drágábban jut a gázhoz.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.