A bővülés lassulása elsősorban a fejlett országokra volt jellemző. A világ gyógyszerforgalmának 81 százalékát adó tíz legnagyobb piacon mindössze 5,2 százalékkal nőtt a fogyasztás. Ez pedig másfél százalékpontos visszaesést jelent az egy évvel korábbihoz képest.
A tendencia ugyanakkor még ezekben az országokban sem volt egységes: miközben 251,8 milliárdos forgalmával a globális piac legnagyobb szereplőjének számító Egyesült Államokban mindössze öt százalékkal bővült a forgalom, addig a világ második legnagyobb gyógyszerfogyasztó államában, Japánban 6,8 százalékos növekedést regisztráltak, ami 15 éves rekordnak számít a szigetországban.
Magyarországon eközben tavaly 588 milliárd forint értékben használtak fel gyógyszereket, ez 16,7 százalékkal több, mint 2004-ben, s közel 170 százalékos emelkedést jelent az 1998-as értékhez képest – mondta lapunknak Skultéty László, a GKI-Egészségügykutató Intézet Kft. (GKI-EKI) ügyvezető igazgatója. Ráadásul a növekedésütem alig apad az idén: a GKI-EKI becslései szerint 2006-ban a 670 milliárd forintot is meghaladhatja a hazai gyógyszerfogyasztás, ez 14 százalékos növekedést.
A gyógyszerfogyasztáson belül a támogatott készítmények dominálnak: az elmúlt évekhez hasonlóan tavaly is ezek adták a piac teljes forgalmának 87 százalékát. Felmérések szerint Magyarországon a felnőtt népesség fele – a nők közel 60 százaléka, a férfiaknak valamivel több mint a harmada – szed rendszeresen legalább egyfajta gyógyszert.
Hasonlóan gyorsan bővült tavaly a gyógyszerfogyasztás a fejlődő országokban is. Latin-Amerikában 18,5 százalékkal 24, az elemzés által egy kalap alá vett afrikai és távol-keleti régióban pedig 11 százalékkal, 46,4 milliárd dollárra emelkedett a felhasználás. Különösen jól fogytak a gyógyszerek Kínában: a világ legnépesebb államában több mint ötödével, 11,7 milliárdosra bővült a gyógyszerpiac, s 2005 már zsinórban a harmadik 20 százalék fölötti növekedést hozó év volt.
Az IMS Health szerint az elkövetkező években is az elmúlt esztendőkhöz hasonló tendenciára lehet számítani. Az amerikai egészségügyiadat-szolgáltató társaság úgy véli: Észak-Amerikában, illetve Európában öt és nyolc, a Távol-Keleten, valamint Afrikában kilenc és tizenkettő, Latin-Amerikában pedig hét és tíz százalék közötti lehet a gyógyszerpiac éves bővülése a jövőben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.