Tegnap magyarországi kereskedelmi gáztárolók létesítéséről írt alá előzetes megállapodást Budapesten az orosz Gazprom németországi leánycége, a berlini ZMB GmbH és a Mol Nyrt. A két társaság egy „study company” létrehozásával indítja meg a közös munkát.
A tervek szerint Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója és Alekszander Medvegyev elnökhelyettes ma délelőtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, Kóka János gazdasági miniszterrel és Hernádi Zsolttal, a Mol elnök-vezérigazgatójával is tárgyal, majd széles körű együttműködési megállapodást írnak alá a lapunkban már ismertetett fő témákról: a magyarországi gáztárolásról, a hazánkon keresztüli gáztranzitról, valamint a Mol és a Gazprom olajipari kooperációjáról.
Az utóbbi kapcsán tervezett bejelentés azonban elmarad: okafogyottá vált a két cég közös ajánlattétele az oroszországi Udmurtnyefty társaságra, mert azt tegnap eladta a TNK-BP a kínai Sinopecnek. Mivel a Mol főként olajkészletei növelése céljából szerette volna megszerezni az évi hatmillió tonna olajat termelő társaságot, új felvásárlási célpont után kell néznie. Ebben segítségére lehet a számos olajlelőhellyel rendelkező Gazprom.
A Magyarországon keresztüli orosz gáztranzitra a Kék Áramlat vezeték meghosszabbításával nyílna mód. Emlékezetes, hogy Putyin elnök márciusi látogatása során e lehetőség már felmerült. Ám ugyanakkor magyar érdekként hangzott el az is, hogy részt vegyünk a közép-ázsiai gázt hozó Nabucco projekt építésében is. Kóka János gazdasági miniszter többször kinyilvánította, hogy Magyarország a visegrádi, illetve a délkelet-európai régióban gázelosztó és -tranzitországgá szeretne válni.
Magyarországra indulása előtt Medvegyev bejelentette: a jövő héten folytatódnak az E.On Ruhrgassal a tárgyalások arról, hogy a német cég milyen feltételekkel kaphat 24,5 százalékot az oroszországi Juzsno-Russzkoje gázmezőben. Emlékezetes, hogy a tárgyalások egy hónapja azért akadtak el, mert a felek nem tudtak megegyezni a mezőhányad ellenértékéről.
A Gazprom eredetileg 50-50 százalékot kért az E.On Földgáz Trade és az E.On Földgáz Storage cégből, valamint az E.On Hungária Zrt.-ből, később beérte volna kisebbségi hányaddal is. A német társaság azonban a Moltól vett cégekből legfeljebb 40 százalékot akar átengedni, az E.On Hungáriából pedig csak 25 százalék plusz egy szavazatot. NVZs–BHL
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.