BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jön a Gazprom-vezér

A jövő héten Magyarországon tárgyal Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója. A világ legnagyobb, több mint 300 milliárd dollár értékű gázipari társaságának első embere Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, Kóka János gazdasági minisztert és a Mol Nyrt. vezetését keresi majd fel. „A tárgyalások fő témája a gázszállítás, illetve a Mol és a Gazprom széles körű együttműködése lesz” – válaszolt lapunknak Szergej Kuprijanov, az orosz cég szóvivője, de a részletekről még nem kívánt szólni.
Az elmúlt hónap eseményei alapján azonban ennél több is sejthető. Emlékezetes, hogy az orosz–magyar energiaipari kapcsolatok erősítése Vlagyimir Putyin orosz elnök márciusi magyarországi látogatásakor kapta az első nagyobb lendületet. Akkor az orosz fél kijelentette, hogy országa továbbra is Magyarország stabil gázellátója marad. Ezt az év eleji orosz–ukrán gázárvita miatti szállításelakadások miatt volt fontos leszögeznie. Azóta Moszkva többször hangoztatta – a Világgazdaságon keresztül is –, hogy a Gazprom készséggel részt vesz az itteni kereskedelmi gáztárolók létesítésében, és érdekli az 1,2 milliárd köbméteresre tervezett stratégiai tároló kialakítására kiírandó pályázat is. Gázellátási biztonságunk növelése mellett ez megteremti a lehetőségét annak is, hogy az orosz energiahordozó regionális elosztójává váljunk.
Márciusban Putyin arról is beszélt, hogy nőni fognak Oroszország magyarországi gázszállításai, és téma volt hazánk részvétele egy Dél-Európa felé meghosszabbítandó gázvezeték projektjében is. Az ehhez történő csatlakozás Magyarországnak előnyös lehet, feltéve, ha a cső Dél-Európa felől észak felé kanyarodik. Mint tegnap be-számoltunk, a vezetékprojekt-ről folynak a háttértárgyalások, európai nyomvonaláról még nem döntöttek.
Április derekán a gazdasági tárca levélben értesítette a Gazprom és az orosz energia-ipari minisztérium vezetését a gáztárolók kapcsán indítandó együttműködés és a dél-európai gázvezeték lehetséges magyarországi szerepvállalása előkészületeiről – tudtuk most meg a GKM illetékesétől.
Két hete Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója járt Moszkvában. Az orosz cég közleménye szerint a földgáztermelésben rejlő együttműködésről, a földgáztárolókról és a Magyarországon keresztüli gáztranzitról tárgyaltak. A következő találka időpontját júliusra tették. A jelek szerint ez túl távoli, Alekszej Miller a jövő héten itt lesz.
Miller látogatása során téma lehet a Mol és a Gazprom 50-50 százalékos tulajdonaként létrehozott Panrusgáz Zrt. sorsa is. A vegyesvállalat molos fele a tavasszal a német E.Onhoz került, de az ügylet lezárásához szükséges az elővásárlási joggal rendelkező másik fél hozzájárulása is. Kérdés egyébként, mit akar a Gazprom kezdeni saját Panrusgáz-részesedésével, a vegyesvállalat gázpiaci aktivitásáról ugyanis nem sokat hallani. A Gazpromot érdekli az itteni gázkereskedelembe való bekapcsolódás is, de erről már nem a Mollal, hanem a tőle e tevékenységet átvett E.Onnal egyezkedik. BHL

A Molé és az INA-é a Beopetrol

A Mol és a horvátországi INA megállapodott a boszniai Energopetrol üzemanyag-forgalmazó társaság megvásárlása feltételeiről az illetékes boszniai bizottsággal – jelenti a Bloomberg.

A helyi energiaminiszter asszisztense szerint az Energopetrol hitelezői részéről erős a nyomás, hogy mielőbb záruljon le az ügylet. A Mollal egyebek között az osztrák OMV és az orosz Lukoil szállt versenybe a boszniai cégért.

A magyar olajcég és az INA 115 millió eurót kínált az Energopetrol 67 százalékáért. Az összegből 76,7 milliót szánnak az üzemanyaglánc fejlesztésére a következő három évben, a többiből a cég adósságait fizetik ki.

A bosnyák kormány várhatóan ma hagyja jóvá az ügyletet.

A helyi energiaminiszter asszisztense szerint az Energopetrol hitelezői részéről erős a nyomás, hogy mielőbb záruljon le az ügylet. A Mollal egyebek között az osztrák OMV és az orosz Lukoil szállt versenybe a boszniai cégért.

A magyar olajcég és az INA 115 millió eurót kínált az Energopetrol 67 százalékáért. Az összegből 76,7 milliót szánnak az üzemanyaglánc fejlesztésére a következő három évben, a többiből a cég adósságait fizetik ki.

A bosnyák kormány várhatóan ma hagyja jóvá az ügyletet. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.