A Mol Nyrt. és az orosz Gazprom megállapodást köt a Kék Áramlat gázvezeték Törökországtól történő további esetleges építéséről, s arról, hogy megvizsgálják Magyarországon egy 10 milliárd köbméteres gáztároló létesítését - közölte Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.
A miniszter mindezt azt követően közölte, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az ő jelenlétében szerdán délelőtt Budapesten tárgyalt az orosz cég vezérigazgatójával, Alekszej Millerrel, illetve Alekszander Medvegyev elnökhelyettessel, és a Mol vezetőivel. Kóka János elmondta: a Kék Áramlat (Blue Stream) vezeték és a tároló megépítése azért is fontos Magyarországnak, mert ezáltal az Európába történő gáztranzitálás központjává válna, s ebből üzleti előnyök származnának.
Ezen túlmenően a befejezett beruházások jótékony hatással lehetnek a magyarországi gázárakra és az ellátás biztonságára. A két cég egy előkészítő vállalatot, úgynevezett study companyt hoz létre a projektek megvalósítására. A vállalatnak 3 éve van arra, hogy olyan megvalósíthatósági tanulmányt készítsen, amit a magyar és az orosz kormány is tárgyalhat. Aláhúzta: bízik abban, hogy ez a tanulmány már egy év múlva rendelkezésre áll.
A miniszter kérdésekre válaszolva elmondta: a Kék Áramlat Európáig történő meghosszabbítása becslések szerint mintegy 5 milliárd euróba kerül, s öt év alatt valósítható meg. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy sem a vezeték nyomvonaláról, sem költségeiről nincs döntés, mint ahogyan nincs a tárolóról sem. Elmondta azt is: a gáztároló azért épülne meg Magyarországon, mert földrajzilag stratégiai helyet foglal el Európában, s innen szállítanának gázt tovább délre, illetve dél-nyugatra.
Kóka János kifejtette: a magyar kormány nem mond le a Nabucco vezeték megépítéséről sem, hiszen számára előnyös, ha diverzifikálni tudja beszerzési forrásait. Hozzátette: hétfőn a minisztérium Bécsben aláír egy, a vezeték megépítését támogató szándéknyilatkozatot. Ez azonban semmiféle konkrét elkötelezettséggel nem jár, csupán arra irányul, hogy megvizsgálják, milyen körülmények között támogatná anyagilag a magyar kormány a létesítést, esetleg költségvetési, de inkább európai uniós forrásból.
A miniszter kifejtette: a kormány nem tett le a horvátországi cseppfolyós gáztároló, illetve vezeték megépítéséről sem. Kóka János elmondta azt is, hogy tervezi egy új regionális energiapolitikai konferencia megszervezését is, ennek azonban még nincs időpontja. Ugyancsak kérdésekre válaszolva a miniszter elmondta: a magyarországi gázellátás biztonságát a Gazprom szerződésben garantálja. (MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.