Ukrajnára az előttünk álló télen is gázhiány vár, mert nem tölti fel kellően föld alatti tárolóit – közölte az orosz Gazprom szóvivője. Szergej Kuprijanov szerint emiatt zavar keletkezhet az Ukrajnán keresztüli európai gáztranzitban is. „A Gazprom mindenképpen teljesíteni kívánja európai vevőivel szemben fennálló szerződéses kötelezettségeit, de problémát jelentenek az alacsony ukrajnai készletek – hangsúlyozta a Világgazdaságnak Kuprijanov, aki szerint Magyarország számára megoldást jelentene, ha a Gazprom itteni gáztárolót létesítene. A tárgyalások már folynak, de a részletekről még nem kívánt nyilatkozni. Ismert, hogy az orosz cég mellett más társaságok is részt vennének a tároló létesítésében.
A stratégiai gáztárolásról szóló törvény a 2006. április 1-jén létrejött Magyar Szénhidrogén-készletező Szövetség (MSZKSZ) számára írja elő a stratégiai tároló létrehozását. A feladatra a szövetség egy külön zrt.-t hoz létre – tudtuk meg Csernák József vezérigazgatótól –, alapszabályáról az it. június 29-én dönt majd. Az új társaság írja majd ki a pályázatot az 1,2 milliárd köbméteres és korábbi számítások szerint 150 milliárd forintba kerülő tároló 2010-re történő létesítéséről.
Bár a törvény szerint már ebben az évben 150 millió köbméter stratégiai gázkészletet kellene felhalmozni, ezt pillanatnyilag nincs hova tenni. A 3,4 milliárd köbméternyi kereskedelmi tárolókapacitás egésze le van kötve, de a törvény szerint a gáz helyettesíthető folyékony szénhidrogénkészlettel is. A szövetség ezért 125 ezer tonna erőművi tüzelőolaj és gázturbinaolaj tárolására készül. Még kérdés, hogy e tartalék októberre történő létrehozására pályázatot ír ki a szervezet, vagy saját készleteit csoportosítja át.
Csernák József emlékeztetett: egy esetleges gázellátási zavar esetén bevethetők az ország jelentős, 90 napos kőolaj- és kőolajtermék-készletei is. Erre még nem volt szükség, igaz, a téli gázellátási zavar idején a Nemzetközi Energiaügynökség felszólítására az elődszervezet KKKSZ felszabadított egy névleges, 24 ezer tonnás mennyiséget. Az igazi megoldás az lesz, ha az országnak jelentős stratégiai készletei lesznek.
Elvben saját vagy bérelt ukrajnai tárolóból is számíthatnánk tartalék gázra. Ez irányú előkészületeiről az év elején a gáz hazai szabadpiacán aktív EMFESZ Kft. számolt be. A tárolóból a gáz külön vezetéken érkezne Magyarországra, amelyhez az ukránok nem férnének hozzá. Ám – mint megtudtuk – az ukránok a télen elhasználták a kiszemelt tároló párnagázát is, s amíg nem pótolják, csúszik a projekt. Közvetve segítené az ellátás biztonságát az olajkészletek növelése is. A Gazprom a napokban megígérte a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatójának, Hernádi Zsoltnak, hogy segíti cégét az oroszországi olajtermelés bővítésében. Ismert, hogy a Mol esélyes a TNK-BP által felkínált Udmurtnyefty olajtársaságra, állítólag hárommilliárd dollárt kínált érte. A TNK-BP tegnap cáfolta a RIA Novosztyi értesülését, miszerint mégis az orosz Rosznyefttyel társult kínai Sinopec lenne a befutó.
Mindeközben a holland gazdasági miniszter azzal riogatja Európát, hogy gázimportfüggősége 2030-ra a mostani 48 százalékról 80-ra nő. Laurens Jan Brinkhorst szerint ekkorra a globális gázkereskedelmen belül 50 százalékra nő a cseppfolyós földgáz aránya. Javaslata szerint a mostaninál nyitottabbá kell tenni a gázpiacot, amelyen az orosz cégek is a többivel azonos eséllyel juthatnának pozíciókhoz. A fajlagos energiafelhasználás csökkentésére buzdít az International Herald Tribune is. A lap ismerteti az uniós országok GDP-re vetített energiafelhasználásból képzett mutatóit. Az EU25 átlagát 100 egységnek véve 125 körül állunk. Igaz, az új uniós tagállamok közül csak Szlovénia teljesített nálunk jobban, 120-as értékkel, s a régi tagországok között is vannak gyengébben muzsikálók: Svédország 150, Finnország 160 egységgel. A mutató azt viszont nem veszi figyelembe, hogy a délebbre fekvő országok energiaigénye eleve alacsonyabb. Nem véletlen, hogy az élen Málta áll 60-as értékkel.
Leszögezte: cége minden európai kötelezettségét teljesíti, s hogy a földrész meghatározó gázellátója marad. A következő 25 évben 11 milliárdot fordít készletei közel megduplázására. Miller korábban több mint 500 millió köbmé-erre tette azt a gázmennyiséget, amelyet Ukrajna januárban saját céljaira használt fel a Gazprom által Európának szánt mennyiségből. Emlékezetes, hogy az orosz–ukrán gázvita idejére a Gazprom leállította ukrajnai exportját. Az orosz cég később kártalanította az érintett európai vevőit. „Magyarország is kapott kompenzációt” – válaszolt lapunknak Szergej Kuprijanov, s emlékeztetett: a Gazprom már január 2-án újra exportált gázt Európába, csak éppen Ukrajna nem továbbította annak teljes mennyiségét.
Leszögezte: cége minden európai kötelezettségét teljesíti, s hogy a földrész meghatározó gázellátója marad. A következő 25 évben 11 milliárdot fordít készletei közel megduplázására. Miller korábban több mint 500 millió köbmé-erre tette azt a gázmennyiséget, amelyet Ukrajna januárban saját céljaira használt fel a Gazprom által Európának szánt mennyiségből. Emlékezetes, hogy az orosz–ukrán gázvita idejére a Gazprom leállította ukrajnai exportját. Az orosz cég később kártalanította az érintett európai vevőit. „Magyarország is kapott kompenzációt” – válaszolt lapunknak Szergej Kuprijanov, s emlékeztetett: a Gazprom már január 2-án újra exportált gázt Európába, csak éppen Ukrajna nem továbbította annak teljes mennyiségét.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.