BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Üzletet hozott a Gazprom

Tegnap magyarországi kereskedelmi gáztárolók létesítéséről írt alá előzetes megállapodást Budapesten az orosz Gazprom németországi leánycége, a berlini ZMB GmbH és a Mol Nyrt. A két társaság egy „study company” létrehozásával indítja meg a közös munkát.

A tervek szerint Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója és Alekszander Medvegyev elnökhelyettes ma délelőtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, Kóka János gazdasági miniszterrel és Hernádi Zsolttal, a Mol elnök-vezérigazgatójával is tárgyal, majd széles körű együttműködési megállapodást írnak alá a lapunkban már ismertetett fő témákról: a magyarországi gáztárolásról, a hazánkon keresztüli gáztranzitról, valamint a Mol és a Gazprom olajipari kooperációjáról.

Az utóbbi kapcsán tervezett bejelentés azonban elmarad: okafogyottá vált a két cég közös ajánlattétele az oroszországi Udmurtnyefty társaságra, mert azt tegnap eladta a TNK-BP a kínai Sinopecnek. Mivel a Mol főként olajkészletei növelése céljából szerette volna megszerezni az évi hatmillió tonna olajat termelő társaságot, új felvásárlási célpont után kell néznie. Ebben segítségére lehet a számos olajlelőhellyel rendelkező Gazprom.

A Magyarországon keresztüli orosz gáztranzitra a Kék Áramlat vezeték meghosszabbításával nyílna mód. Emlékezetes, hogy Putyin elnök márciusi látogatása során e lehetőség már felmerült. Ám ugyanakkor magyar érdekként hangzott el az is, hogy részt vegyünk a közép-ázsiai gázt hozó Nabucco projekt építésében is. Kóka János gazdasági miniszter többször kinyilvánította, hogy Magyarország a visegrádi, illetve a délkelet-európai régióban gázelosztó és -tranzitországgá szeretne válni.

Magyarországra indulása előtt Medvegyev bejelentette: a jövő héten folytatódnak az E.On Ruhrgassal a tárgyalások arról, hogy a német cég milyen feltételekkel kaphat 24,5 százalékot az oroszországi Juzsno-Russzkoje gázmezőben. Emlékezetes, hogy a tárgyalások egy hónapja azért akadtak el, mert a felek nem tudtak megegyezni a mezőhányad ellenértékéről.

A Gazprom eredetileg 50-50 százalékot kért az E.On Földgáz Trade és az E.On Földgáz Storage cégből, valamint az E.On Hungária Zrt.-ből, később beérte volna kisebbségi hányaddal is. A német társaság azonban a Moltól vett cégekből legfeljebb 40 százalékot akar átengedni, az E.On Hungáriából pedig csak 25 százalék plusz egy szavazatot. NVZs–BHL

Kóka: a gázvolumen hat az árakra

Politikai hiba a gáz kapcsán csak annak áráról beszélni – hangsúlyozta a GKM új felső vezetését bemutató tegnapi tájékoztatóján Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter. Az árakat az ellátással és a biztonsággal együtt kell kezelni.

A Gazprommal kapcsolatos kérdésünkre annyit mondott: ha nő a Magyarországon áthaladó, illetve meglévő gáz volumene, az minden bizonnyal befolyásolja az árakat is.

Korábban beszámoltunk, hogy a magyar szakértők folyamatosan egyeztettek a Gazprommal az elosztói, tranzit- és tározói kérdésekről, amióta a miniszter a Mol felső vezetőivel Moszkvában tárgyalt az orosz óriással.

A Gazprommal kapcsolatos kérdésünkre annyit mondott: ha nő a Magyarországon áthaladó, illetve meglévő gáz volumene, az minden bizonnyal befolyásolja az árakat is.

Korábban beszámoltunk, hogy a magyar szakértők folyamatosan egyeztettek a Gazprommal az elosztói, tranzit- és tározói kérdésekről, amióta a miniszter a Mol felső vezetőivel Moszkvában tárgyalt az orosz óriással.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.