BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megelőzhetik az Omninvestet

Fokozódik a verseny a madárinfluenzát okozó H5N1-es vírus elleni oltóanyag piacán, így könynyen elképzelhető, hogy bár a világon először Magyarországon állították elő a betegség megelőzésére alkalmas vakcinát, a helyzeti előnyt végül nem tudjuk kihasználni. A világ legnagyobb influenzaoltóanyag-gyártói mellett ma már a fejlődő országok biotechnológiai cégei is beszálltak a fejlesztési versenyfutásba, s több vállalat a tömegtermelés megkezdését fontolgatja. Egy esetleges világjárvány esetén hatalmas piac nyílhat meg azon cégek előtt, amelyeknek bejegyzett készítményeik vannak.

A hazai oltóanyaggal eddig az előre meghatározott ütemben zajlottak a klinikai kísérletek – mondta lapunknak Németh Zsolt, a vakcinát előállító Omninvest Kft. szóvivője. Hozzátette: a vakcina bizonyítottan hatékony, steril és ártalmatlan, s bármikor forgalomba hozható. A magyarországi piacra dobásnak jogi akadálya nincs, hiszen az oltóanyagnak március közepe óta ideiglenes forgalombahozatali engedélye van az ország területére, ennek alapján minősített járványügyi helyzetben azonnal sor kerülhet a készítmény felhasználására.

A szóvivő elmondta: a vakcina próbagyártása befejeződött, a termék készen áll az azonnali nagyüzemi gyártásra. Egy esetleges járvány kitörése esetén az Omninvest pilisborosjenői üzemében akár heti több százezer dózis oltóanyag is előállítható. A társaságnak van elegendő kapacitása a szükséges mennyiség legyártására, ezért a termelőegység bővítését a közeljövőben nem tervezik.

Az Omninvest Kft. a vakcina kifejlesztésének költségvonzatáról konkrét adatokat nem hoz nyilvánosságra, azt azonban elmondta, hogy az Asbóth Oszkár innovációs húzóágazati program keretében meghirdetett pályázat révén kétmilliárd forint állami támogatáshoz jutott. Korábban lapunk úgy értesült: a pályázat elnyerésének egyik feltétele az volt, hogy a cég a vakcina technológiájának eladásából származó bevételének 10 százalékát befizesse az állam kutatás-fejlesztési alapjába, négy százalékot pedig az ÁNTSZ-nek kell majd átutalnia.

Az Omninvest emellett járványhelyzet esetén köteles hazánk lakosságát ingyen vakcinával ellátni, s amíg kötelességét nem teljesíti, máshova nem is szállíthat a készítményből. A hazai igény kielégítése után azonban szükség esetén exportálhat is a vállalat. A cég vakcinából származó bevételének nagy része ugyanakkor valószínűleg nem a késztermék, hanem a gyártási technológia használati jogának értékesítéséből eredhet – mondta Németh Zsolt. Ez utóbbit megnehezítheti azonban, hogy az Omninvest továbbra sem kezdeményezte a készítmény uniós törzskönyvezését, enélkül viszont szinte biztos, hogy több ország is eláll a vásárlástól.

Amit az Omninvest ez idáig elmulasztott megtenni, azt a világ második legnagyobb influenzaoltóanyag-gyártójának számító GlaxoSmithKline már hónapokkal ezelőtt megtette. A brit–amerikai gyógyszergyártó májusban benyújtotta a madárinfluenza elleni oltóanyagának törzskönyvezési dokumentumait az Európai Unió hatóságához. Leitner György, a cég hazai vállalatának vezérigazgatója lapunknak korábban jelezte: reményeik szerint a törzskönyvet gyorsan megkapják, s már 2006 végén megkezdhetik a tömeges gyártást.

Jól haladnak a H5N1-es vírus elleni vakcina klinikai kísérletei Kínában is, ahol az oltóanyagot kifejlesztő Sinovac Biotech Limited (SBL) is a tömegtermelés elindítását tervezi már. A vállalat a héten hozta nyilvánosságra a júniusban végzett kísérletek eredményeit, ezekből kiderül, hogy az oltóanyag biztonságos és hatásos. Az The Independent értesülései szerint SBL évi 20 millió dózist állítana elő a vakcinából.

Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy a most kifejlesztett oltóanyagok egyelőre csak a H5N1 ellen védenek. Egy esetleges járványhoz viszont a vírus mutálódására is szükség van, az új vírus ellen pedig nem biztos, hogy védelmet nyújtanak majd a készítmények. Szakértők szerint azonban a H5N1 elleni vakcinából hetek alatt realizálható egy olyan készítmény, amely megoldást adhat az új fenyegetésekre. JZ–HL

Feloldották a korlátozásokat

Tegnapi hatállyal feloldotta a madárinfluenza miatt korábban elrendelt korlátozó intézkedéseket az agrártárca – jelentette be Süth Miklós országos főállatorvos. A mostani lépések azt jelentik, hogy Magyarországon sem a haszonállományokban, sem a vadmadarak között nincs jelen a H5N1-es vírus. Az elmúlt hónapokban több mint egymillió állat leölését kellett elrendelni, elsősorban Bács-Kiskunban.

A termelők 869 millió forint közvetlen kártalanítást kaptak. A Baromfi Terméktanács becslései szerint ugyanakkor a teljes piaci kár eléri a 20 milliárd forintot. Ennek részbeni ellentételezésére az EU 2,5 milliárdot szavazott meg, de Magyarország várhatóan további 1,2 milliárdra nyújt be igényt.

A feldolgozók szeptembertől 15–18 százalékkal próbálják emelni átadási áraikat, hogy stabilizálódjanak a jövedelemviszonyok, és élénküljön az állattartási kedv. A termelés visszaesése miatt mára viszonylagos baromfihiány alakult ki az országban.

A termelők 869 millió forint közvetlen kártalanítást kaptak. A Baromfi Terméktanács becslései szerint ugyanakkor a teljes piaci kár eléri a 20 milliárd forintot. Ennek részbeni ellentételezésére az EU 2,5 milliárdot szavazott meg, de Magyarország várhatóan további 1,2 milliárdra nyújt be igényt.

A feldolgozók szeptembertől 15–18 százalékkal próbálják emelni átadási áraikat, hogy stabilizálódjanak a jövedelemviszonyok, és élénküljön az állattartási kedv. A termelés visszaesése miatt mára viszonylagos baromfihiány alakult ki az országban.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.