Kevés olyan korrupciós ügy van a jelek szerint, amelyben ne lett volna benne a Siemens néhány menedzserének keze. Alig egy héttel a vizsgálatok megindulása után máris hat, korábban vezető beosztású Siemens-alkalmazott van letartóztatásban(köztük a volt gazdasági igazgató) és 35 személlyel kapcsolatban fogalmazódott meg a gyanú, hogy részt vettek a történelem egyik legnagyobb volumenű korrupciós ügyében.
Elképesztő méretű bűnszövetkezetre derült fény. Már most, a nyomozás kezdeti stádiumában több mint 200 millió euró, azaz 18 milliárd forintnyi összeg után kutatnak a hatóságok. A korrupciós ügy szálai az ENSZ Olajat-Élelmiszerért programjától a magyar laktanyafelújítási tenderen keresztül a nigériai Freedom Radio finanszírozásáig terjednek.
A teljes ügy bemutatásához talán a Révai Nagylexikon terjedelme is kevés lenne, ezért a teljesség igénye nélkül kísérlünk meg némileg átfogó képet nyújtani a Siemens nemzetközi és magyar korrupciós ügyeiről.
Honnan jött a pénz?
A német hatóságok gyanúja szerint részben a Siemens-Sparte Telekommunikation, amely évi nyolcszázmillió euró felett rendelkezett, részben a Ben-Q Siemens mobilkommunikációval foglalkozó cég, részben más leányvállalatok számláiról származtak az irtózatos összegek. Az Európa-szerte - így Magyarországonis - bevett gyakorlat szerint ezek a cégek alapítványoknak illetve más szervezeteknek, egyes médiumoknak nyújtottak támogatást, amelynek egy részét a kedvezményezetteknek készpénzben vissza kellett fizetniük.
Erre utal egy, a Siemens zrt. ellen szeptemberben tett magyarországi feljelentés, amelyet Farkas Imre, a SATeLIT televízió tulajdonosa tett a XIV. kerületi bíróságon. Mint az a nyomozóhatóság közleményéből kiderül, a gyanú szerint a Siemens olyan alkut kényszerített a tulajdonosra, amelynek értelmében a cégének juttatott 1,5 milliárdos támogatásból készpénzben 750 millió forintot visszajuttat a cég megbízottjának. A Siemens közleményében tagadta a történteket.
Hasonló módon, ám nagyságrendekkel nagyobb mértékben folyt azonban a pénzszerzés a német leányvállalatoknál. A hatóságok fevetése szerint az elmúlt tíz évben évi húsz-negyven millió eurót szerzett a német sajtóban csak "menedzserek bandájaként" emlegetett fehérgalléros bűnözői csoport.
Megy a pénz vándorútra
Ekkora összegeket feltűnés nélkül mozgatni igencsak körülményes mulatság. Végül ezen is buktak le a Siemens-menedzserek: a svájci bankfelügyelet felfigyelt egy számlára, amelyen gyanúsan nagy összegek mozogtak mindenféle származási megjelölés nélkül. Erre a bankok a 2001 szeptember 11-ei merényletek óta különösen kényesek, hiszen köztudott, hogy a nemzetközi terroszervezetek hasonló módon mozgósítják anyagi eszközeiket.
A svájciaknak szemet szúrt, hogy hirtelen 30 millió euró érkezett a számlára, majd onnan távozott egy Virgin-szigeteki offshore cég, az Eagle Investments címére. A nyomozás kiderítette, hogy a Siemens alkalmazottak pénzgyűjtő központja Münchenben volt. Legalább egy alkalommal innen készpénzben, konkrétan egy három millió eurót tartalmazó aktatáskában, egy Siemens alkalmazott segítségével jutott el Ausztriába, a Raiffaisen Tirol egyik helyi fiókjába.
Innen a svájci bankszámlákon keresztül vagy az adóparadicsomokban, a Virgin szigeteken, illetve a Kajmán-szigeteken lévő offshore cégekhez mentek a milliócskák, vagy tettek egy rövid körutat a New York-i tőzsdén. Ezek után az offshore cégek fiktív számlákra horribilis szakértői díjakat állítottak ki, így az összeg a Siemens területi vezetőinek egy részéhez került, akik különféle módokon hasznosították.
Mire kellett a pénz?
Miután körbejárták a világot az euróbankók visszakerültek a gazdaság vérkeringésekbe, méghozzá különféle vesztegetési ügyek szereplőiként. A Siemens híresen jó érdekérvényesítési képességgel rendelkezik az állami megrendelések, közbeszerzési pályázatok terén.
Így került Magyarországon is a Honvédelmi minisztérium két munkatársa is a figyelem középpontjába. A Siemens tucatnyi vidéki laktanya modernizálására nyert el megbízást, híradástechnikai rendszereket épített ki, felújította a kábelhálózatot.
A Katonai Biztonsági Hivatal jelezte azt a "civil" hatóságoknak, hogy a pályázat kiírásában és előkészítésében közreműködő két honvédségi köztisztviselő különböző juttatásokat fogadott el a Siemenstől, és cserébe bizalmas információkat adott át, emelett a pályázati kiírás is aszerint alakult, hogy a "támogatást nyújtó" cégnek jobb esélye legyen.
A nyomozás 2004 júliusában indult, és 2006 tavaszán zárult vádjavaslattal: a két érintett munkatársnál feltűnően sok Siemens márkájú elektronikai eszközt találtak (laptoptól a konyhagépig). A korrupcióval alaposan gyanúsítható hivatalnokoktól 2006 januárjában vált meg a honvédség, de le is tartóztatták őket. A vádjavaslatban a Siemens egyik területi igazgatója is érintett.
Lényegesen nagyobb halakat fogtak a hatóságok azonban külföldön. Alig egy hét alatt fény derült arra, hogy a Siemens menedzserei megvesztegették az athéni olimpiai létesítményekre kiírt pályázat elbírálóit, így a cég végezhette az olimpiai stadionok és az olimpiai falu biztonsági berendezéseinek építését, szerelését, karbantartását.
Ötmillió euró ment Goldman Sachs pénzügyekkel foglalkozó multinacionális cégnek. Nem is olyan nagy pénz, ha azt nézzük, hogy ugyanennyit kapott a Radio Freedom Nigeria afrikai rádióadó is, egyelőre reljtélyes okoból. Nigéria azonban igen gazdag olajkincsű és híresen korrupt ország, még az afrikai viszonyok között is. A nyomozás jelenleg is tart, de már most is gyanítható, hogy több olajipari multi is érintett az ügyben.
Jónéhány milliócska érkezett az Olajat Élelmiszerért ENSZ-program felelőseihez is. A vizsgálat itt is tart még. Érdekes kérdéseket vetett fel a Siemens Egyiptomban és Szaúd-Arábiában végzett telekommunikációs hálózatkiépítése is. A két projekt "megszerzésére" együttesen majdnem húszmillió eurót fordított a cég, igaz az árbevétel együttvéve meghaladta a 250 millió eurót.
Lesz folytatás....
Jelenleg a bajor rendőrség 36 ezer éppen zajló, vagy már lezajlott Siemens-ügylet viszonyait vizsgálja. Ekkora adattömeg átvizsgálása nem kis feladat, de szinte naponta derülnek ki újabb és újabb korrupciós ügyek. A történetnek lesz még folytatása. AS Network
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.