BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A történelem legnagyobb korrupciós ügye?

Célkeresztben a nagy értékű magyarországi szerződések: Combino, 4-es metró, Máv elővárosi vonatok

A jelek szerint a történelem legnagyobb korrupciós ügyébe botlottak a német hatóságok a Siemens cégnél. Hétfőn már a patinás óriáscég vezérigazgatójának, Klaus Kleinfeldnek az irodáját is megszállták a rendőrök. A hírt a Siemens is megerősítette, ám hozzátették, Kleinfeld csak tanúként szerepel a korrupciós ügyben.

Kiderült azonban: a német hatóságok a korábban 20 millió eurós összegek helyett immár mintegy 100 millió eurós (26 milliárd forintnak megfelelő) kenőpénz ügyében nyomoznak, melyeket a Siemens különböző leányvállalatai és területi igazgatóságai sikkasztottak el. A cég egy korábbi vezetőjét és négy jelenlegi alkalmazottját a múlt héten őrizetbe vették. Egyiküket a hét végén szabadon engedték. Hét további gyanúsított szabadlábon van.

A korrupciós ügyletek gyanúja akkor merült fel, mikor a svájci bankfelügyelet gyanús pénzmozgásokra lett figyelmes egy számlán. A hatóságok azonnal leállították a pénzforgalmat, így sikerült több mint tízmillió eurót „tetten érniük”. A berni és berlini hatóságok hétfőre már a Siemens teljes kenőpénzeket finanszírozó rendszerét felderítették.
A kiindulópont a Siemens Sparta Com. müncheni leányvállalat volt, amely évi 87 millió eurós összeg felett rendelkezett. Innen fiktív számlákkal tanácsadói díjként csorogtak a milliók az Egyesült Államokba és egyes osztrák bankokba, hogy végül a Virgin-szigeteken bejegyzett offshore cégeknél, például az „Eagle Invest”-nél kössenek ki.

A nyomozók feltételezése szerint ezeket az összegeket piacszerzésre használta a Siemens. Elsősorban közbeszerzéseknél, állami, önkormányzati megrendeléseknél kenték meg horribilis összegekkel a döntéshozókat. Vizsgálat indult a cég Szaúd-Arábiában, Egyiptomban és Kínában folytatott üzelmei miatt, de a Siemens nyerte el az athéni olimpia biztonsági rendszerének kiépítésére szóló pályázatot, nem beszélve a cég közép-európai, közte magyarországi megrendeléseiről.


Siemens-megrendelések Magyarországon
- A 4-es metró biztonsági rendszereinek kiépítésére, valamint a metróvonal automatizálására szóló megrendelés, értéke 109 millió euró (28 milliárd forint).
- A főváros internetes portálrendszerének (budapest.hu) kiépítése 290 millió forintért.
- A körúti Combino villamosok szállítása 136 millió euró (35 milliárd forint) értékben.
- 23 Desiro motorvonat a Budapest–Esztergom vonalon összesen 14 milliárd forintért.

Egy tévés tett feljelentést a Siemens ellen
Nyomozás indult Magyarországon is a Siemens egyik ügyében. Zsarolás vádjával feljelentést tett a cég ellen a Satelit televízió volt tulajdonosa, Farkas Imre a XIV. kerületi rendőrkapitányságon. Az üzletember 2000-ben megállapodást kötött a Siemens magyarországi leányvállalatával, amely szerint 1,5 milliárd forinttal támogatják az induló csatornát, ám ebből a tulajdonos készpénzben évente 750 millió forintot visszaszolgáltat a cégnek. A sajtóból származó értesüléseket a XIV. kerületi rendőrség is megerősítette, ám a Siemens tegnapi tájékoztatása szerint ők nem tudnak arról, hogy nyomozás, vagy eljárás folyna a cég ellen. AS Network

Farkas Károly-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.