BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Évtizedes lépésváltások

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság

A világ első teljesen automata rendszerét egyszerűen Mobiltelefonia A-nak (MTA) nevezték. Mindössze néhány száz előfizető használta, főként magas fizetésű ügyvédek és orvosok Stockholmban és Göteborgban. A semmilyen kézi ellenőrzést nem igénylő rendszerben a felhasználóknak mindössze a számokat kellett tárcsázniuk a telefonon.

A svéd távközlési hatóság számára kiépített rendszer a 160 MHz-es sávban működött, impulzusos jelátvitelt alkalmazott a végberendezés és a bázisállomás között, és körülbelül száz felhasználót volt képes egyenként kezelni.

A korai mobiltávközlés az autótelefonok működésére és a gépkocsiban mobilrádión keresztül folytatott hangkommunikációra hasonlított, a berendezések pedig távolról sem emlékeztettek a ma használt zsebméretű készülékekre.

Az MTA rádióberendezés több mint 40 kilogrammot nyomott, és a járműbe való telepítést szem előtt tartva tervezték meg.

Az Ericsson 1981-ben vezette be az első modern mobiltelefon-rendszert, a Nordic Mobile Telephonyt. Tíz évvel később jött a GSM-világszabvány, amely eredetileg páneurópai mobilrendszernek indult. Újabb tíz év kellett a 3G-hez, amellyel akár 3,6 Mb/s-es sebesség is elérhető az adatátvitelben. Jelenleg a világon több mint kétmilliárd ember kommunikál GSM-rendszeren keresztül.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.