BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Éleződő gáztranzitvita

Az orosz Gazprom igazgatósági elnöke tegnap levélben figyelmeztette Litvániát, Lengyel- és Németországot: ha cége és annak fehérorosz partnere nem köti meg időre a jövő évi gázszállítási szerződést, gondok lehetnek a Fehéroroszországon keresztüli tranzittal is. „Magyarország nem ezen az útvonalon, hanem Ukrajnán keresztül szerzi be az orosz gázt, s természetesen nem kapott a fentihez hasonló értesítést” – válaszolt lapunknak Kutas István, a hazai importőr E.On Földgáz Trade Zrt. kommunikációs vezetője. Úgy látja egyelőre az a veszély sem áll fenn, hogy akár csak közvetve is hatása legyen a magyarországi gázpiacra az orosz–fehérorosz árvitának.

Annál kérdésesebb a fenti három ország helyzete. A Gazprom mindenképpen leszállítja a nyugati vevőknek szánt energiahordozót az orosz–fehérorosz határra, s vevőit kárpótolja, ha nem jutna el hozzájuk – jelentette ki Alekszej Miller Gazprom-elnök az orosz Vesztyi televíziócsatornán. Mindazonáltal bízik abban, hogy az év végéig megszületik a gázár-megállapodás. A fehéroroszok viszont közölték: importszerződés nélkül a rajtuk keresztül történő gázszállítást is illegálisnak minősítik, a beérkező tranzitgázt pedig elkobozzák.

Ezt követően már a Gazprom-szóvivő is keményebben fogalmazott. „A Gazprom nem Mikulás, nem ad több engedményt Fehéroroszországnak, s nem is szállít számára szerződés nélkül gázt” – idézi a Vedomosztyi az orosz Majak rádióban elhangzottakat. Az óriáscég már így is komoly engedményeket tett. Ötmilliárd dollárt fizet a szerinte kevesebbet érő Beltranszgazért, a gáz ezer köbméteréért kért 200 helyett pedig 105 dollárt is elfogad. Az árból Fehéroroszország csak 75 dollárt fizetne, 30 milliót Beltranszgaz-részvényekkel ellentételezne. A vevőnek azonban ez sem elég.

Ennél már nem lehet, de nem is szabad többet engedni. Arra sem hivatkozhat Fehéroroszország, hogy az Orosz–fehérorosz Államközösség tagjaként egyenlő elbánást igényel. A Gazprom érdekei szerint pusztán egy üzletről van szó, amelyben a gáztársaság a lehető legmagasabb árat fizeti a Beltranszgazért, holott 2002 óta kedvezményes áron ad el gázt Fehéroroszországnak.

A két fél folyamatos telefonkapcsolatban áll a gázstop megelőzésére. A Gazprom számára a tét már régen nem a fehéroroszoknak történő gázeladás, hanem az európai vevők ellátása és a gázóriás megbízhatóságának megőrzése. A cég ezért újabb ajánlatot tett: Fehéroroszország engedje át gázhálózata felét, cserébe az eladó négy év alatt, fokozatosan emeli számára az energiahordozó árát az európai átlagszintre. Szergej Kuprijanov szóvivő az Interfax szerint azt is közölte, hogy a Gazprom a fehéroroszok kihagyásával, a Jamal–Európa gázvezetéken is el tudja látni európai vevőit. Ukrajna is besegített: Jurij Bojko gazdasági miniszter bejelentette, országa kész nagyobb tranzitot vállalni a Gazprom európai vevői ellátásának érdekében arra az esetre, ha elakadna a Fehéroroszországon keresztüli tranzit – írja a Vedomosztyi. Andris Piebalgs uniós energiaügyi biztos mielőbbi megegyezésre szólította fel a feleket.

Megoldáspárti az orosz politika is. Az Orosz Szövetségi Tanács elnöke, Szergej Mironov közölte, hogy Oroszország leállítja a fehérorosz gázexportot a jövő év elején, ha nem születik meg a szerződés. Mironov azt is hangsúlyozta, hogy Oroszország sohasem használta fel nyomásgyakorlásra versenyelőnyét, ugyanakkor érdeke, hogy tiszta, pragmatikus megoldások szülessenek. BHL

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.