A Főgáz megkezdte a földgázelosztással és -értékesítéssel foglalkozó – szakszóval elosztói engedélyes és kereskedői engedélyes – tevékenységei szétválasztását. 2007. július 1-jére az uniós direktívák és a hazai gáztörvény szerint sem rendelkezhet egyazon társaság egyszerre a gázelosztás eszközeivel, illetve a gázértékesítés engedélyeivel, mert ezzel akadályozná a szabadpiaci gázkereskedelmet.
A 2007. márciusra várhatóan létrejövő Főgáz Földgázelosztói Kft. tulajdonába kerül az anyavállalat mintegy 5600 kilométernyi gázelosztó vezetékhálózatának döntő hányada. A másik leány, a Fővárosi Földgázkereskedelmi Kft. már működik, fő feladata az új földgázforrások megszerzése. A napokban elkönyvelhette első üzleti sikerét is: a Tigázhoz társulva megnyerte az E.On Földgáz Trade Zrt. Contact Release tenderét, vagyis megvásárolhatja a hazai földgáztermelés felét 2015-ig. (Az E.Ont a tender kiírására uniós előírások kötelezték.) A két tendernyertes, Magyarország két legnagyobb piaci részesedésű társasága 2007–2015 között összesen mintegy 15 milliárd köbméter gázzal gazdálkodhat a gáz hazai szabadpiacán.
Ezzel persze nem bővül, csak átcsoportosul a magyarországi kínálat – mutatott rá Vasanits Dezső, a Főgáz elnök-vezérigazgatója –, de ezzel is erősödik a szabadpiac. Az igazi pezsgéshez a mostaninál több forrásból érkező és eltérő árú gázra lenne szükség. E téren a gázpiac 2004-es részleges megnyitása óta, amikor a felhasznált gáz 80 százaléka oroszországi eredetű, a többi hazai termelésű volt, alig történt változás. Egyedül az EMFESZ Kft. jelent meg az orosztól eltérő és olcsóbb (közép-ázsiai) gázzal, s szakított ki magának mára mintegy 10 százalékot a teljes piacból. A fenti gázmennyiség értékesítésével a szabadpiac jövő évi aránya 10 újabb százalékkal nőhet.
A források bővülése a Közép-Ázsiából érkező Nabucco és az orosz gázt szállító Kék Áramlat vezeték beruházás, illetve a horvátországi Krk szigeten tervezett cseppfolyósföldgáz-terminál révén várható – sorolta az elnök-vezérigazgató. Németország már ma is öt forrásból jut gázhoz, s ebből csak az egyik az orosz.
Az E.On Földgáz Trade-del kötendő szerződésnek köszönhetően a jövő év elejétől a Főgáz is megjelenhet a szabadpiacon. Kiszemelt első ügyfelei saját, ma még közüzemben ellátott közületi és ipari vásárlói. Egyébként e fogyasztói csoportok vásárolják meg a Főgáz által eladott gáz mintegy 60 százalékát, ez azonban az eltérő tarifák miatt az árbevételnek nem a 60 százalékát jelenti. A Főgáz az idén 170 milliárd forintos forgalmat vár.
„Amíg nincs kellő gázkínálat, a cégek versenypiaci sikerét az határozza meg, milyen szolgáltatási csomagot, azaz milyen kényelmet és komfortfokozatot kínál”– fejtette ki Vasanits Dezső. A Főgáz e csomagjából 2001 óta hiányzik a leépített gázkészülék-karbantartás. Egy-egy gázkészülék miatt kimenni a kisfogyasztókhoz idő- és költségigényes, s a mostani készülékek csak a szakszervizek által javíthatók. BHL
A csövek kielégítő állapotúak, közel 67 százalékuk anyaga kemény polietilén, 33 százalékuké acél és csak 1 százalék egyéb anyag.
A probléma a magán- és társasházi tulajdonú házak vezetékeivel van. Ezek állapotát tulajdonosaiknak öt-évente felül kellene vizsgál-tatniuk, a gázkészülékeket évente kitisztíttatniuk, az eszközöket szükség esetén cserélniük. Többnyire elmulasztják.
Sok fővárosi épület gépészeti része 70-80 éves, ez pedig balesetek forrása lehet.
E munkák forrását a felújítási alapban kellene megteremteni, kevés tulajdonosi közösség teszi ezt meg.
A csövek kielégítő állapotúak, közel 67 százalékuk anyaga kemény polietilén, 33 százalékuké acél és csak 1 százalék egyéb anyag.
A probléma a magán- és társasházi tulajdonú házak vezetékeivel van. Ezek állapotát tulajdonosaiknak öt-évente felül kellene vizsgál-tatniuk, a gázkészülékeket évente kitisztíttatniuk, az eszközöket szükség esetén cserélniük. Többnyire elmulasztják.
Sok fővárosi épület gépészeti része 70-80 éves, ez pedig balesetek forrása lehet.
E munkák forrását a felújítási alapban kellene megteremteni, kevés tulajdonosi közösség teszi ezt meg. Százötven éve indult a cég A fővárosi gázszolgáltatás szénbázisú gáz gyártásával és forgalmazásával 1856-ban vette kezdetét.
Mintegy száz év elteltével, a hatvanas évektől, a hazai földgáztermelés megindulásával már szénalapú és hazai földgázból előállított városi gázt is értékesített a Fővárosi Gázművek. 1971–1988 között fokozatosan átállt a tiszta földgáz értékesítésére. Mindez jelentős technológiacserével és a létszámigény csökkenésével járt.
Az 1967-ben még több mint háromezer fős cégnél ma 1200-an dolgoznak. Közben a vállalat által eladott gáz kalóriaértéke megkétszereződött, az ügyfeleik száma 805 ezerre nőtt.
Ma több mint 550 ezer gázfűtéses lakás van Budapesten, s gázalapú hőszolgáltatás igénybevételével pedig további 245 ezer lakás használ közvetve gázt.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.