A bulgáriai betáplálást segíti az a napokban kötött szerződés is, amely szerint a Gazprom a tavalyi 15,5 milliárd köbméterről jövőre 17,8 milliárdra növeli a Bulgáriába szállítandó gáz mennyiségét. „A Bulgáriából Dél-Európába történő szállítás tovább nőhet, ha eléri Bulgáriát a Fekete-tenger alatt Törökországon át érkező Kék Áramlat vezeték” – idézi Alekszej Millert, a Gazprom igazgatósági elnökét a Bloomberg. Miller szerint cége fontolgatja, hogy Bulgária dél-európai gázelosztó központtá váljon. Rajta keresztül jut el ma is az orosz gáz Török- és Görögországba, illetve Macedóniába.
Kérdés, segíti-e vagy éppen háttérbe szorítaná a magyarországi központi szerep létrejöttét a Szerbiában tervezett beruházás, amellyel a Gazprom közép- és nyugat-európai gázelosztói szerepet adna Szerbiának. Éppen olyat, mint Magyarországnak.
Segíthetné, ha az onnan egymilliárd euróból építendő cső eljutna Magyarországra is. Semleges is lehet, ha emiatt nem késnek vagy maradnak el a Magyarországon tervezett gázvezeték- beruházások, illetve nem lesznek a tervezettnél kisebb súlyúak. Árthatnak, ha a nyugati piacok elérését célzó, a magyarországi tervek melletti alternatív megoldásról van szó.
Elgondolkodtató, hogy a szerbiai cső építése jövőre indulna, a magyarországi tervek haladásáról pedig keveset hallani. BHL
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.