Nem módosít a Mol adóskockázati besorolásán, sem annak kilátásán a Standard & Poor''s a Barátság olajvezetéken érkező orosz olajszállítások leállítása nyomán sem, áll a nemzetközi hitelminősítő keddi londoni közleményében, amely ugyanakkor túlzottnak nevezi a magyar olajcég függését az orosz importtól.
Az S&P szerint a Mol adóskockázati profiljának gyenge pontja e "túlfüggőség". A magyar vállalatnak ugyanakkor kellő pénzügyi rugalmassága van ahhoz, hogy átvészeljen egy ideiglenes szállítási fennakadást, és a köztes időben a hozzávetőleg 90 napra elegendő magyarországi stratégiai készletekből lehet pótolni a kiesést.
Egy esetleges hosszabb leállás, amely alternatív forrásokból, például az Adria vezetéken történő beszerzést tenne szükségessé, azonban már negatív hatással járna a finomítói tevékenység profitrésére és a jövedelmezőségre, ami negatívan hathat a Mol adósi profiljára, áll a Standard & Poor''s keddi londoni közleményében, amely ugyanakkor nem tesz ennél egyértelműbb utalást a magyar cég esetleges visszaminősítésére.
Az S&P 2005 szeptemberében adta meg a megszorításokkal már befektetésre ajánlottnak tekintett "BBB" adóskockázati osztályzatsáv alapfokát, a "BBB mínusz"-t első vállalati minősítésként a Mol-nak. Ehhez fűzött akkori elemzésében kiemelte: a Mol a független európai finomítók közül addig egyedüliként kapott befektetői fokozatot a Standard & Poor''s-tól, amit a korlátozott versennyel jellemzett, erőteljes kiskereskedelmi pozíció és a finomítói tevékenységben érvényesülő, a nyugat-európai cégeknél számottevően jobb profitrés indokolt.
A Standard & Poor''s azonban tavaly majdnem leminősítette a Mol-t a spekulatív sávba az általa agresszívnek tartott terjeszkedési politika miatt. A hitelminősítő április 28-án negatív figyelőlistára vette a magyar olajcéget, miután ismertté vált, hogy a Mol átvételi ajánlatra készült az orosz OAO Udmurtneft olajtermelő vállalatra.
A negatív figyelőlista bejelentéséhez fűzött akkori indoklás szerint az S&P a Mol hosszú távú adóskockázati osztályzatában addig is figyelembe vette, hogy a magyar cég kitermelői jellegű cégvásárlásokra törekszik, az Udmurtneft akvizíciójának pénzügyi kihatása azonban a nagyobb és kockázatosabb lehetett volna a vártnál.
Július 11-én azonban a Standard & Poor''s levette a negatív figyelőlistáról a Mol besorolását, azzal az indokkal, hogy a cég akvizíciós kísérlete az Udmurtneftre végül nem járt sikerrel. Ezzel együtt viszont a hitelminősítő negatív kilátást jelentett be a Mol osztályzatára, mondván: az Udmurtneft-próbálkozás mégis jelezte a magyar társaság "növekedési étvágyát".
A negatív kihatású figyelőlistára vétel a hitelminősítői gyakorlatban rövid időn belüli leminősítés kockázatára figyelmeztet; a negatív kilátás hosszabb időtávra szól, feloldása akár tényleges leminősítéssel, akár a kilátás stabilra történő visszajavításával is megtörténhet.
December 8-án az S&P ez utóbbit tette, azzal indokolva a negatív kilátás megszüntetését, hogy a Mol "figyelemreméltó pénzügyi teljesítményt" ért el 2006 első kilenc hónapjában. A Standard & Poor''s ennek nyomán már nagyobb esélyt lát arra, hogy a vállalat képes lesz végrehajtani "agresszív" befektetési terveit, beleértve a felvásárlásokat is, úgy, hogy közben megőrzi jelenlegi besorolásának megfelelő pénzügyi profilját, állt a decemberi indoklásban.
A hitelminősítő felidézte, hogy a Mol adó- és kamatfizetés, valamint leírások előtti alapszintű pénzforgalmi egyenlege (EBITDA) 2006 első kilenc hónapjában, éves összevetésben 25 százalékkal 334 milliárd forintra emelkedett.
Az S&P várakozása szerint a Mol csak közepes méretű akvizíciókkal fogja megvalósítani terjeszkedési stratégiáját, így a vállalat kockázati profilja nem fog érdemben változni.
Lefelé ható kockázatot az jelentene, ha a cég több és/vagy nagy felvásárlásba kezdene kockázatosabb piacokon, mint például Oroszország vagy Pakisztán, állt a hitelminősítő egy hónappal ezelőtti londoni elemzésében.
Az orosz olaj leállásának besorolási hatásairól kiadott keddi S&P-elemzés előtt egy nappal a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő londoni értékelésében azt írta: a Barátság vezetéken át exportált orosz olaj szállításának fennakadása azt jelzi, hogy Közép-Európa orosz nyersolaj-ellátása megbízhatatlanabbá vált.
A Fitch szerint a magyarországi szállítások leállítása meglepetés, mivel az utóbbi tíz évben nem volt jelentősebb fennakadás a magyarországi Mol és a lengyelországi PKN Orlen kőolaj-ellátásában.
A Fitch elemzése szerint azonban a ház által besorolással ellátott térségi olajipari vállalatokat egyelőre nem fenyegeti negatív minősítési lépés, mivel a közép-európai EU-országok kötelezően tartalékolnak nyersolajat és üzemanyagokat; Lengyelország esetében a tartalék 80 napi üzemanyag-fogyasztásra elegendő. Emellett a közép-európai finomítóknak vannak alternatív beszerzési útvonalaik is; a lengyel finomítók például használhatják a gdanski kikötő olajterminálját.
Mindazonáltal ha az ellátás hosszabb távon sem áll helyre, a Fitch felülvizsgálhatja a térségi finomítók adósosztályzatait, mivel a vezetékes szállítás kiesését az orosz olaj tengeri importjával kellene pótolni, ami pótlólagos szállítási költséget, illetve - északi-tengeri, vagy közel-keleti olaj vásárlása esetén - drágább olajat jelent.
Ez a forgatókönyv már jelentős hatással lenne a közép-európai finomítók profitrátáira, amelyek jelenleg a legmagasabbak között vannak Európában, az orosz olajon érvényesített jelentős - a Brent-átlaghoz képes a tavalyi első-harmadik negyedévben hordónként 4 dolláros - diszkont révén, állt a Fitch Ratings londoni elemzésében.
A Fitch a Mol-ra nem tart érvényben külön minősítést. (MTI Eco)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.