Magyarország néhány órája már biztonsági olaj- és olajtermék-tartalékait használja, hacsak nem indult újra olajimportunk a gazdasági és közlekedési miniszter által megszabott, lapzártánk utáni határidőre. Moszkva és Minszk árvitája, illetve a fehéroroszok olajvezeték-csapolása miatt az orosz fél két napja elzárta az Európába vezető tranzitcső csapját. Magyarország hétfő este óta sem a Barátság 1, sem a Barátság 2 vezetéken nem kap olajat.
Kóka János gazdasági miniszter hétfői bejelentése szerint a 90 napra elegendő készletből csak addig fogyasztunk, amíg meg nem érkezik az olaj az alternatív beszerzési forrásnak minősülő Adria-olajvezetéken. A mediterrán import két hét alatt indítható meg. A helyzet nem indokolja sem a hazai olajtermékárak emelkedését, sem az ellátás zavarát – szögezte le a miniszter.
„A Mol Nyrt.-nek van annyi kereskedelmi tartaléka szerte az országban, hogy abból biztonsággal elláthatja vevőit és a százhalombattai finomítót is” – válaszolt lapunknak Denis Mohorović, az olajtársaság kommunikációs vezetője. A felhasználóknak nincs olajtermékkészletük, nincs is rá szükségük. Még nem tudni, hogy az Adrián át vásárolandó olaj mennyivel lesz drágább a vezetékes orosz importnál, hiszen még az eladó(k) sem ismert(ek). Rendes napi importunk 20-22 ezer tonna. Ennél több is érkezhet az évi 10 millió tonna kapacitású Adrián. Akár orosz szállítókkal is megállapodhat a Mol, hiszen az oroszok erősen érdekeltek abban, hogy olajuk eljusson a vevőkhöz. Ezt támasztotta alá Szemjon Vajnstok, a szállítást leállított Transznyefty orosz olajvezetéki monopoltársaság elnökének hétfői közlése is. „A tranzit szent tehén, s a Transznyefty mindent megtesz, hogy más vezetékeken keresztül teljesíteni tudja exportkötelezettségeit.” Kedden viszont már Vlagyimir Putyin orosz elnök utasította kormányát, hogy tárgyaljon az orosz olajcégekkeltermelésük csökkentéséről – írja a Financial Times. Nincs értelme termelniük, ha olajuk a Fehéroroszországgal folyó vita miatt nem jut el az európai vevőkhöz. A Barátság vezeték két nappal ezelőtti lezárása miatt nem kap olajat az EU legnagyobb gazdasága, Németország, továbbá Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország sem. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint napi 1,2 millió hordóval kap kevesebb olajat Európa. Ha elhúzódik a világ egyik legnagyobb olajvezetékének, a Barátságnak a kényszerpihenője, a felhasználóknak új forrás után kell nézniük. BHL
a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség vezérigazgatója és Horváth J. Ferenc, a Magyar Energia- hivatal elnöke is.
a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség vezérigazgatója és Horváth J. Ferenc, a Magyar Energia- hivatal elnöke is.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.