A közelmúltban elfogadott új Nemzeti sportstratégia szerint a jövőben – annak ellenére, hogy Magyarország lecsúszott a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság (Eb) rendezéséről – számos jelentős sportlétesítmény létesülhet hazánkban. A stratégia értelmében meg kell vizsgálni a Puskás Ferenc Stadion helyén egy – a tervek szerint 2008–2010 között felépülő – multifunkcionális nemzeti stadion megvalósításának lehetőségét, s a stadionkorszerűsítési program keretében be kell fejezni a labdarúgó-arénák megkezdett fejlesztését is.
A dokumentum leszögezi: mintegy 4-5, az Európai Labdarúgó-szövetség előírásainak megfelelő, világverseny megrendezésére is alkalmas stadiont kell létrehozni.
Kérdéses azonban, hogy a beruházások 2-3 éven belüli megvalósulása reális célkitűzés-e egy olyan kényszerítő erő nélkül, mint amilyen a 2012-es kontinensviadal lett volna. Az eredeti tervek szerint az Európa-bajnokságig Magyarországon mintegy 120 milliárd forintot költöttek volna a négy rendező város (Budapest, Debrecen, Győr és Székesfehérvár) stadionjainak rekonstrukciójára.
A legnagyobb tervezett beruházás természetesen a sportstratégiában is említett Puskás Ferenc Stadion helyén felépülő multifunkcionális nemzeti stadion volt, amelyet 60 milliárd forintból húztak volna fel, s fele-fele arányban finanszíroztak volna állami és magánforrásból. Lányi András sport-szakállamtitkársági főosztályvezető lapunknak korábban azt mondta: a tervezési folyamat nem állt le – jelenleg az aréna és a környékén található Budapesti Olimpiai Központ beépítésére gyűjtenek ötleteket –, azonban a beruházás valószínűleg nem valósul meg a pályázatban ígért 2010-es időpontra.
A projektet ugyanis hátráltathatja, hogy az említett területeken – mivel azok a besorolást tekintve kiemelt sportingatlanok – nem lehet kereskedelmi tevékenységet folytatni, s ez pedig igencsak megnehezíti a magántőke bevonását.
Nemcsak a hivatásos sport területén tervez azonban a Nemzeti sportstratégia jelentős beruházásokat a közeljövőben, a szabadidősport esetében is szükség van a létesítményellátottság javítására. Mindenképpen meg kell oldani az oktatási intézményekben a hiányzó tornatermek pótlását, illetve a rosszabb állapotban lévők rekonstrukcióját, továbbá célszerű lenne minden kistérségben egy tanuszoda biztosítása is.
Néhány kisebb költséggel felépíthető és működtethető létesítmény és egyéb infrastruktúra kialakításával kívánják fejleszteni a következő években a szabadidőparkokat, kerékpáros-útvonalakat és a jelzett turistaút-hálózatot. A stratégia emellett kiemeli, hogy a szabadidősport bázisának növelése szempontjából különösen fontos a sportolás és egészségmegőrzés centrumai köré szervezett multifunkcionális létesítmények létrehozása is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.