BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Befektetői célpont lett Szocsi

Nagyot fordult a világ Szocsiban azóta, hogy a 300 000 lakosú város nyerte el a 2014-es téli olimpia megrendezésének a jogát; a kaukázusi kisváros azonnal a média és a befektetők célkeresztjébe került – írja az osztrák Die Presse. Oroszországban az 1980-as moszkvai nyári játékok és a Szovjetunió felbomlása óta nem rendeztek olimpiát, és többen is az „új Oroszország” nemzetközi elismeréseként értelmezték a Nemzetközi Olimpai Bizottság döntését. Az oroszok éppen ezért nem szeretnének csalódást okozni, 4,4 milliárd eurót költenének a közlekedés, 1,87 milliárdot az energiaellátás korszerűsítésére, 1,3 milliárdot pedig olimpiai objektumok építésére. Az összesen 9 milliárd euróra rúgó (12 milliárd dollár) fejlesztések 63 százalékát az orosz állam maga finanszírozná, amely garanciát vállalt erre; a fennmaradó 37 százalékot pedig magánbefektetők.

A döntés óta máris megugrottak az ingatlanárak. Amíg tavaly egy lakás négyzetméterára 1800 dollár körül mozgott, addig ez mára 4000-re emelkedett, ami a már köztudottan drága Moszkva árainak felel meg. A tendencia folytatódni látszik: az Imeretinszkaja-öböl közelében, ahol az olimpiai falu és a különböző sportcsarnokok helyezkednének el, az ingatlanárak máris megduplázódtak, pedig a terület eddig csak egy értéktelen, mocsaras lápvidék volt. Szakértők az év hátralevő részére további drágulást várnak, s nem tartják kizártnak, hogy a lakás -és ingatlanárak még további 20-30 százalékkal emelkedjenek.

Szocsi a spekulánsok célpontjává lett: még az ingatlanközvetítők is meglepődtek azon, hogy a kedvező kimenetelű NOB-döntés másnapján a tulajdonosok a bérlakások árait 30 százalékkal megemelték. Özönlenek a Fekete-tenger partjára a moszkvai, szentpétervári ingatlanfejlesztők, egyes források szerint legalább egymillió négyzetméter bevásárló- és szórakoztató-központ, lakás és hotel építésére lesz igény az elkövetkezendő hét évben. Az oroszok titkos vágya az, hogy a milliárdos befektetések eredményeképpen az „orosz Riviéra” világszínvonalú, egész évben látogatható fürdő- és gyógyközponttá váljon, és hogy az idelátogató turisták száma elérje az évi hétmilliót. Az ingatlanspekulációs hullám és az építőanyagok valószínű drágulása miatt egy új ötlet kezd kibontakozni Szocsiban: a Fekete-tengerben kialakítandó szigeteken is lehetne olimpiai projekteket megvalósítani, kikerülve így a magas földárakat és a profitéhes spekulánsokat – írja a moszkvai Kommerszant.

A leggazdagabb orosz üzletemberek is részt vesznek az olimpia pénzügyi finanszírozásában: többek között Roman Abramovics, Oleg Gyeripaszka, Vlagyimir Potanyin, Viktor Vekszelberg, a fő támogató pedig a gázipari óriás Gazprom lenne. De a külföldi befektetők érdeklődése is számottevő: az osztrák Strabag (amelynek egyharmados tulajdonosa Gyeripaszka) pályázik a helyi repülőtér átépítésére, a szintén osztrák Doppelmayr a síliftek kiépítésére, emellett a síszergyártó Fischer is a 150 millió fős piac meghódítását tűzte ki célul.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.