BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brit partraszállás Burgaszban

Főleg angol és spanyol befektetőknek köszönhetően valóságos ingatlanboom tapasztalható Bulgáriában. A legkeresettebb típusok közé tartoznak a lakóingatlanok és a nyaralók, de új befektetési lehetőségként megjelentek a golfpályák és az ún. zárt lakóparkok is.

A szófiai lakásvásár folytatásaként 2007. május 18–20. között debütált BalPEx (Balkan Property Exhibition) több mint 200 kiállítóval várta a vendégeket. A Re/Max nemzetközi ingatlanközvetítő hálózat tapasztalata szerint a lakásvásárra érkezők főként a lakóingatlanokat, az irodákat és a nyaralókat keresték, természetesen földrajzi elhelyezkedéstől függően. Szófiában az irodák és a lakóingatlanok népszerűek, a kisvárosokban a lakóingatlanokon kívül a mezőgazdasági területek is keresettek, de jelenleg igen kedvelt és felkapott helyszínek a tengerparti üdülőövezetek, illetve a síparadicsomok.

Meglepően sok a befektetőjelölt nemcsak a helyiek, hanem a külföldiek részéről is – magyarázta Ilyan Nikolov, a hálózat bulgáriai regionális igazgatója. A bolgár ingatlanok iránt a határon kívül leginkább Nagy-Britanniából és Spanyolországból érdeklődnek, onnan is elsősorban a nyaraló- és a lakóingatlanok iránt. Igen kedvelt a Pirin hegység északi lábánál fekvő hangulatos városka, Bansko, továbbá a Fekete-tenger partja, amelyet körülbelül három évvel ezelőtt kaptak fel, és népszerűsége azóta is töretlen (ilyen például Várna és Burgasz). A tengerparti apartmanok négyzetméterárai jelenleg 1200–2000 euró között mozognak, attól függően, hogy az adott ingatlan milyen közel fekszik a vízparthoz.

Megerősítette ezt lapunknak Vasenszky Lujza, az eddig főleg a spanyolországi Marbella környékén lévő ingatlanok közvetítésével foglalkozó Sentosa Kft. ügyvezetője is. Mint kifejtette: a síparadicsomokhoz közel, például Pamporovónál egy-két éve még 800–1000 eurós négyzetméterárak voltak, ez mára fölment 1000–1200 euróra új ingatlanok esetén, sőt: Banskónál (nem messze a Kempinski hoteltől) 1200–1500 eurót kérnek és adnak is. Az ottani apartmanhotelekben egy 40–100 négyzetméteres, két hálószobás lakrészért kell ennyit fizetni.

Szófiáról szólva azt mondta, hogy a belvárosi, új építésű lakások esetében két-két és fél évvel ezelőtt csak 300-400 eurót kellett fizetni négyzetméterenként, ám mára a dupláját. „Kevés már az alkalmas foghíjtelek, ami van, annak kezd csillagászati ára lenni” – fűzte hozzá a képviselő, aki a Napos-parton is azt tapasztalta, hogy főleg britek és skandinávok vásárolnak a számukra még mindig inkább befektetési ingatlanokból. Az eddigi dinamika tartósságát feltételezve évi 20-25 százalékos növekedés mellett négy-öt év körüli megtérülés prognosztizálható, ez ingatlan esetén gyorsnak mondható.

A bolgár jogszabályok EU-konformok, tehát nem korlátozzák a külföldiek ingatlanbefektetéseit. Legfeljebb helyi önkormányzati előírások módosíthatják kismértékben az ingatlanhoz jutás feltételeit kereskedelmi célú ingatlanok és telkek esetén. Hitelt bolgár pénzintézettől, illetve épülő, új ingatlan esetén az építő vagy az értékesítést végző cég közvetítésével lehet felvenni, kellő hitelképesség mellett, EU-normák szerint.

A Re/Max az expón úgy érzékelte, Szófia továbbra is kedvelt célpontja maradt mind a saját használatra, mind a befektetési céllal vásárlóknak. Körülbelül két, két és fél évvel ezelőtt az

Európai Unióhoz való csatlakozás megvalósulásának hírére az érdeklődés fokozódott, az ingatlanárak megemelkedtek. 2005-ben az átlagos négyzetméterár 800 euró körül mozgott, ez mára 1200-ra növekedett. Ugyanakkor a környező országokhoz képest a fővárosban még mindig viszonylag alacsony áron juthatunk ingatlanhoz, igen lendületes kereslet mellett. A külföldi és a helyi érdeklődők egyaránt Szófia déli részét, a városközpont és a Vitosa hegység között elhelyezkedő területet részesítik kiemelt figyelemben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.