Jól kezdett az idén az ABB
Fél év. Rendkívül jól kezdte az évet a világ egyik legnagyobb villamos berendezéseket gyártó cége, a svájci központú ABB, s igen jól teljesített 2007 első felében a hazai leányvállalat, az ABB Kft. is. A több mint száz országban aktív csoport rendelésállománya 39 százalékkal, 20 milliárd dollárra bővült, elsősorban annak köszönhetően, hogy az év első hat hónapjában 17,3 milliárd dollár értékben kaptak új megbízásokat, s ez negyedével több, mint egy esztendővel korábban. Mindeközben az első féléves forgalom 24 százalékkal, 13,4 milliárd dollárra nőtt, az adózott nyereség pedig több mint kétszeresére emelkedett.
A világszerte 110 ezer embert foglalkoztató ABB elsősorban Ázsiában és a kelet-közép-európai régióban zárt igen erős fél évet. A csoport az egy esztendővel korábbinál körülbelül ötödével nagyobb értékben kapott megrendeléseket Kínában, míg Indiában és a Közel-Keleten ennél is nagyobb volt a növekedés. A legnagyobb bővülést térségünkben érte el a csoport, ahol az első negyedévben 65, április és június között pedig 35 százalékkal több megrendelést kaptak, mint 2006 hasonló időszakában.
A kelet-közép-európai régió jó teljesítményéből a magyar leányvállalat is kivette a részét. Január és június között az ABB Kft. számos nagyobb megbízást kapott, s enyhe forgalombővülés mellett 50 százalék körüli üzemi eredménynövekedést ért el – mondta lapunknak Deák László.
A cégvezető jelezte: a 2007-es projektek közül kiemelkedik az idén megszűnő kabai cukorgyár helyén 20 milliárd forintból felépülő bioetanol-üzem, amelynek kivitelezése során az ABB együttműködik a technológiai beszállítókkal. A társaság célja az irányítástechnika és az energiaellátás megvalósítása a komplex gyáregységben, amely várhatóan 2008 őszén kezdi meg a működését. A bioetanol-üzemmel való együttműködés azonban nem az első ilyen jellegű projektje a cégnek: többek közt hasonló megbízást kaptak tavaly a Hankooktól is, ennek megvalósítását nemrég fejezték be. A dunaújvárosi gyárba az ABB szállította kulcsrakészen az egység energiaellátását biztosító 120/6 kilovoltos alállomást – mondta Deák László.
Ezek mellett jelentős megrendelést kaptak az idén a Magyar Villamos Művektől (MVM) is. Az alig néhány héttel ezelőtt aláírt szerződés értelmében négy éven keresztül az ABB nagyfeszültségű készülékeket szállít majd az MVM-nek mintegy 10 millió dollár értékben.
A cég a jövőben is szeretné dinamikusan növelni rendelésállományát. Hosszú távon számítanak a paksi atomerőmű élettartam-hosszabbításában való részvételre, s az új MTV-székház, illetve a kormányzati negyed építésénél is szeretnének megjelenni a kivitelező cégek beszállítójaként– jelezte Deák László. A társaság árbevétele évről évre dinamikusan, 15-20 százalékkal bővül. A forgalom a tavalyi 13 milliárdot követően az idén a 15 milliárd forintot is meghaladhatja, 2011-re pedig az előző évi duplájára is nőhet. VG


