Szeptember első napján lezárult a nyári átigazolási időszak, amely során ezúttal is több száz millió eurót költöttek el az európai futballklubok. Bár az idei két legdrágább játékos (a spanyol Fernando Torres és a holland Arjen Robben) kevesebb pénzért váltott csapatot, mint a tavalyi listavezető ukrán Andrij Sevcsenko, a Footballtransfers.uk becslései szerint a 25 legértékesebb futballistáért az egy esztendővel korábbinál közel negyedével nagyobb összeget fordítottak az öreg kontinens vezető klubjai.
Úgy fest tehát, hogy megállt az európai átigazolási piac évek óta tartó stagnálása, lassú szűkülése. A jelenlegi közel fél milliárd eurónál legutóbb 2001-ben költöttek többet a 25 legdrágább játékosra a csapatok, az előző évtized utolsó illetve az új évezred első éveire jellemző túlköltekezést azonban a 2002 és 2006 közötti jelentős visszaesés követte.
Az idén azonban megfordult a tendencia, sőt szakértők sokáig azt is elképzelhetőnek tartották, hogy a 2007-es nyári átigazolási időszakban a Zinedine Zidan által tartott „minden idők legdrágább játékosa” rekord is megdőlhet. A francia középpályásért 2001-ben 72 millió eurót fizetett a Real Madrid az olasz Juventusnak, külföldi sajtóértesülések szerint azonban az elmúlt hónapokban ennél két játékosért is többet ajánlottak.
A Barcelona irányítójáért, a brazil Ronaldinhoért az olasz AC Milan jelentkezett be állítólag 100 millió eurót kínálva a katalánoknak, míg a szintén brazil Kakat épp a Milantól szerette volna megvásárolni a Real Madrid 90 millióért. Bár ez utóbbi tranzakció nem jött össze a spanyol királyi gárdának, így is a madridiak költötték a legtöbb pénzt az átigazolási szezon alatt.
A nyár elején még úgy tűnt, hogy a Real ezúttal visszafogottabb lesz a megszokottnál, ugyanis több lejárt szerződésű játékos is ingyen szereztek meg, július végén és augusztusban azonban számos futballistáért fizettek ki euró-milliókat. Az öt legnagyobb értékű igazolásból három a Real Madridhoz kapcsolódik: a klub Arjen Robbenért, Pepéért és Wesley Sneijderért összesen közel 100 millió eurót adott, s 10 milliót meghaladó összeget fordítottak Royston Drenthe és Gabriel Heinze megszerzésére is. Nem fogta vissza magát a többi nagy spanyol csapat sem.
Érdekesség ugyanakkor, hogy a Real után ezúttal nem a nagy rivális Barcelona, hanem a másik fővárosi csapat, az Atletico fordította a legtöbbet játékosvásárlásra. A kisebb madridi klub majd 80 millió eurót szánt az aktuális ”nagybevásárlásra” a nyáron, a legtöbbet – 21 milliót - az uruguayi Diego Forlanért adták.
Nagyot változott a helyzet Angliában, ahol az elmúlt évekre jellemzőnél jóval kevesebbet költött az idén a Chelsea. A londoni klub - azt követően, hogy Roman Abramovics 2003-ban megvásárolta a csapatot – az elmúlt három évben több mint félmilliárd eurót fordított játékosvásárlásra, ezúttal azonban csak egy nagyobb igazolásuk volt: Florent Maoludát vették meg 20 millió euróért. Felpörgött ugyanakkor a Manchester United és a Liverpool: előbbi több mint száz, utóbbi mintegy 80 millió euróért vett labdarúgókat a nyáron.
Továbbra is számos olyan csapat van, amelyek szinte alig költenek játékosokra, ugyanakkor évről-évre komoly bevételre tesznek szert az átigazolási piacon. Elsősorban Big 5 országok kisebb csapataira és a kisebb (például a holland és a portugál) bajnokságok nagyobb gárdáira jellemző, hogy jelentős forrásaik származnak labdarúgók értékesítésből, s ezek között a klubok között akad olyan is, amely lényegében a játékostranszferre építi pénzügyi stratégiáját.
A két legnagyobb kiárusító az idén a Porto és az Ajax volt, amelyek 60-80 millió eurót kerestek a nyáron. Nem kötött nagyobb üzletet ugyanakkor az idén a Parma csapata, amely az évezred eleje óta szinte minden évben legalább egy 20 millió euró fölötti tranzakcióról számolhatott be, s olyan játékosokat adott el nagyobb csapatoknak, mint Gianluigi Buffon, Fabio Cannavaro vagy éppen Adriano.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.