Magyarország mindig támogatta a Nabucco gázvezeték tervét, csak a tárgyalások elhúzódása miatt vett fontolóra alternatív lehetőségeket, írta a keddi Financial Times magyar kormányzati és iparági tisztviselőket idézve.
A londoni üzleti napilap terjedelmes írása szerint nemrégiben még úgy nézett ki, hogy a 3300 kilométeres, a Kaszpi-tenger térségéből Ausztriáig gázt szállító vezeték megépítésének terve - amelyet az EU és az Egyesült Államok is erősen támogat - elhalt. Magyarország ugyanis, amely a tervezett útvonal egyik kulcsországa, inkább egy másik tervezet felé látszott hajlani; ez a Blue Stream vezeték kiterjesztése lenne, amit az orosz Gazprom gázipari csoport támogat, áll a cikkben.
A Financial Times szerint a Gazprom és a Mol megállapodott a Blue Stream 2 néven ismert, Nyugat-Magyarországon végződő kiterjesztés terveinek kidolgozásáról. A Financial Times által múlt héten Magyarországon szervezett konferencián azonban "éles hangnemváltás" történt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök részéről: a kormányfő "teljes támogatásáról" biztosította a Nabucco-tervet, kijelentve, hogy a feladat "Oroszországtól független gázforrások fellelése", áll a brit lap keddi írásában.
Kóka János gazdasági miniszter a Financial Times idézete szerint azt mondta: valóban létezik egy másik koncepció, amelyen a Mol és a Gazprom dolgozik, és ha előállnak valamivel, amelynek révén Magyarország stratégiai tárolóhellyé válna, abban Magyarország örömmel vállalna szerepet. A források bővítését és az európai energiastratégia érvényesítését azonban a Nabucco jelenti, nem a Blue Stream, tette hozzá Kóka János a Financial Times idézete szerint.
Kóka és a Mol vezetői azt mondják: a fordulat részben "félreértés eredménye". Magyarország, amely földgázellátásának 80 százalékát Oroszországtól kapja, mindig is a Nabucco pártján állt, csak az zavarta, hogy a beruházásról folyó tárgyalások mindenféle előrelépés nélkül ennyire elhúzódnak, és ezért érezte úgy, hogy más lehetőségeket is meg kell vizsgálnia, áll a cikkben.
A Financial Times szerint azonban növekszenek a rivális tervekkel kapcsolatos kételyek. A Blue Stream meghosszabbítását veszélyezteti a Gazprom és az olasz Eni bejelentése a South Stream nevű tervezett vezetékről, amely Törökországot megkerülve, a Fekete-tenger alatt érne el Bulgáriába. A Blue Stream-kiterjesztés megvalósíthatósági tanulmánya, amelyet a Mol és Gazprom a várakozások szerint már a nyárom befejezett volna, még mindig készül.
A Nord Stream, amely a Balti-tenger alatt vezetne Németországba, még a South Streamnél is keményebb kihívás, mivel itt a tengerfenék tele van elsüllyesztett második világháborús hadianyagokkal. Ezekhez képest a Nabucco, amely főleg szárazföldön vezetne Törökországból Ausztriába, viszonylag könnyen megépíthetőnek tűnik, áll a Financial Times keddi elemzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.