A Murphy Consulting elemzésének legérdekesebb tanulsága, hogy nagymértékben növeli a női dolgozók elégedettségét, ha a főnökük a vállalat családi rendezvényén „házigazdáskodik”, vagy épp a dolgozók gyerekei számára rendezett Mikulás napi bulira öltözik be Télapónak, esetleg Krampusznak. A női munkavállalók szerint, a jó főnök „nemcsak szereti a gyerekeket, hanem ő maga is képes gyermekként viselkedni”, s azzal épít csapatot illetve teremt jó vállalati hangulatot, hogy maga is „aktívan kiveszi a részét a családoknak szervezett céges programokból, sőt akár a feleségét/férjét, és gyerekeit is elhozza a buliba”.
A felmérés eredményei a magyar munkavállalókra is igazak – hangsúlyozta a Világgazdaság Online érdeklődésére Csikné Dr. Kovács Klára. A Karrier és Stílus Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója szerint a vállalatvezető, az embereket irányító menedzser szakértő és egyben karmester is, a cégkultúra kialakítása és a gyakorlati életben való megvalósítása az egyik fő feladata. A csapatszellem, nemcsak az irodában, hanem azon túl is meghatározó eleme a sikeres vállalatvezetésnek. Így a személyes példamutatás a vezetői hitelesség megnyilvánulása.
Sok szó esik a családi és üzleti élet, a karrier egyensúlyának helyzetéről, amely egyensúly tartása, mind a női, mind pedig a férfi munkavállalók számára komoly kihívást jelent. A közelgő ünnepek kezelése, a meghitt hangulat, az oly sokszor hangoztatott szeretet, valódi érzelmek kifejezése hozzátartozik mindennapjainkhoz, de az ünnepnapok adják a keretet az egyensúly kialakításához.
Épp ezért a vezető részvétele a munkahelyi, év végi ünnepségeken, így például a Mikulás programokon kifejezetten kötelező – emelte ki Csik Klára. Szerinte az erős, határozott, szigorú főnök, emberi, érzelmi megnyilvánulásai hozzátartoznak, a komplex vezetői magatartáshoz, annak fontos részei. A vezetői munka kiemelkedő feladata, az emberekkel való foglalkozás, mely hasznos befektetés a hosszú távú eredményesség érdekében. Ezen rendezvények segítik a céghez való lojalitás érzésének kialakulását, nemcsak az ott dolgozókban, hanem a hozzátartozókban is.
A későbbi túlmunka, extra feladatok miatti többletmunka elfogadása a családtagok által, támogatja a dolgozók hatékony munkavégzését. Vagyis érdemes vezetőként e dolgokra odafigyelni, mert a cég, a vezetés érdeke, hogy a dolgozók közérzete jó, s ha lehet, egyre jobb legyen, ez ugyanis profittermelő tényező – fogalmazott a szakember.