BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mol: marad az eddigi stratégia

Megmerevedtek a frontok a Mol Nyrt. és a megvásárlására törekvő 20,2 százalékos tulajdonosa, az OMV között a tegnapi Mol-közgyűlésen. Az osztrák cég feltette a magyar társaság elmúlt közel egy évben megvalósított tranzakciói hátterére vonatkozó kérdéseit, és felszólította a Mol vezetését, hogy indokolja meg a lépések célszerűségét.

A részvénycserék, érdekeltségvásárlások és sajátrészvény-vételek az OMV szerint rombolták a részvényesi értéket, és kizárólag a menedzsment érdekeit szolgálták. A Mol nevében Kara Pál ügyvéd válaszolt, de néhány opciós ügylet hátterét titkosnak nevezte. Elutasította azt a sajtóban gyakran olvasható megfogalmazást, hogy a magyar cég menedzsmentje a részvények 40 százalékát ellenőrzi. Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató hangsúlyozta, hogy félrevezető az OMV részéről az összes részvényes nevében felszólalni és saját vállalati érdekét a többiek érdekének beállítani.

A közgyűlés elfogadta az igazgatóság beszámolóját, és megszavazta a 85 milliárd forintos osztalék fizetését. Kupa Mihály, a felügyelőbizottság elnöke kiemelte: tavaly a Mol részvényeinek súlyozott átlaga 15,4 százalékkal nőtt. Tulajdonosi szerkezete megváltozott. Az év végén a külföldi intézményi befektetők részesedésének aránya 31,7 százalékra esett, az OMV-é 20,2-re nőtt, a BNP Paribas-é 8,3, a Magnoliáé 5,5, az MFB-é 10 és az OTP-é 9,2 százalék volt. Az intézményi befektetőknél 6,8 százalékot tett ki, a saját részvény pedig 8,3-et.

Az organikus növekedés tavaly folytatódott, ez a jövőben kiegészül a stratégiai együttműködéssel – jelentette ki értékelésében Mosonyi György vezérigazgató. A százhalombattai és a pozsonyi finomító árrése messze a legjobb Európában, a szénhidrogén-termelésben az egy hordóra jutó nyereség 50 százalékkal magasabb, mint a rivális OMV-é. A működési eredmény 5 százalékos növekedésén belül a finomításban 13 százalékkal javította eredményét a Mol, a szénhidrogén-termelésben viszont 25-tel csökkentette, mert kivonta a termelésből a szőregi gázmezőt, ahol megindult a biztonsági tároló kialakítása.

Megvan a portfólióban és az eddigi tevékenységben annak a növekedésnek az alapja, amit 2011-ig tervezett a Mol – hangsúlyozta Mosonyi György vezérigazgató. Az értékteremtés biztosított, öt év alatt a cég árfolyama 435 százalékkal nőtt. A leglátványosabb növekedés a gázszállításban várható. A közgyűlés elfogadta az igazgatóság javaslatát a további sajátrészvény-vásárlásra. Újraválasztotta a Mol igazgatóságát, azzal az eltéréssel, hogy elfogadta Michel-Marc Delcommune lemondását. Helyét az Oman Oil Co. vezérigazgató-helyettese, Mulham Abdullal al-Jafr vette át. Új igazgatósági tag Dávid Gyula az energiahivatal képviseletében.

A Mol alaptőkéjét 5,483 milliárd forinttal, 104,191 milliárdra szállították le.

OMV: nem lett tisztább a kép

Az OMV elégedetlen a kapott válaszokkal, továbbra sem átlátható az ügyletek háttere – válaszolt a Világgazdaságnak az osztrák társaság szóvivője.

Thomas Hümer közölte: cége jogi útra tereli az ügyet, annak mikéntjéről és idejéről később dönt.

Elutasította, hogy cége a közgyűlésen önös érdekét állította volna be az összes részvényes érdekeként. Miközben 2007-ben az OMV az egymás utáni ötödik évben ért el rekorderedményt, a Mol rontott – válaszolt a szóvivő a Mol eredményeire vonatkozó kérdésre, hangsúlyozva, hogy az OMV továbbra is jó vállalatnak tartja a magyar céget.

Nem érzi, hogy a részvény-visszavásárlásról szóló közgyűlési határozat valóban a tulajdonosok többsége óhaját fejezte

volna ki.

Thomas Hümer közölte: cége jogi útra tereli az ügyet, annak mikéntjéről és idejéről később dönt.

Elutasította, hogy cége a közgyűlésen önös érdekét állította volna be az összes részvényes érdekeként. Miközben 2007-ben az OMV az egymás utáni ötödik évben ért el rekorderedményt, a Mol rontott – válaszolt a szóvivő a Mol eredményeire vonatkozó kérdésre, hangsúlyozva, hogy az OMV továbbra is jó vállalatnak tartja a magyar céget.

Nem érzi, hogy a részvény-visszavásárlásról szóló közgyűlési határozat valóban a tulajdonosok többsége óhaját fejezte

volna ki.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.