BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Konferencia-központ kérdőjelekkel

Elutasították első fokon a Syma csarnok mellé tervezett nagy befogadóképességű konferencia-központ építési engedélyét – tudta meg a Világgazdaság. A XIV. kerületi önkormányzat a Központi Építészeti Műszaki Tervtanács ajánlására nem adta meg az építési engedélyt a fejlesztésre. A hatóság szerint ugyanis a jelenlegi Körcsarnok helyére tervezett épület nem szolgálja megfelelően a 2020-as budapesti olimpiai játékok esetleges megrendezését.

A döntés azért lepte meg a beruházókat, mert a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) levelében már támogatásáról biztosította a létesítményt – mondta a Világgazdaság kérdésére Szántó András, a Syma Sport- és Rendezvényközpontot is üzemeltető cég résztulajdonos-vezetője. Hozzátette, a döntés ellen fellebbeztek, az építésügyi hatóság 30-60 nap múlva dönthet annak elfogadásáról.

A társaság 4,5 milliárd forint magántőkéből – 20 százalékban önerő, 80 százalékban banki hitel formájában – mintegy négy-ötezer fő befogadására alkalmas konferencia-központ felépítését vállalta. A többletszolgáltatások érdekében a Syma Kft. megegyezett a Danubius Hotels csoporttal, hogy az eddig háromcsillagos Stadion Szállót 2009 januárjától négycsillagos színvonalúra fejlesztik.

A Főpolgármesteri Hivatal sajtóosztálya lapunkat úgy tájékoztatta, hogy az országos főépítész, Fegyverneky Sándor vezette tervtanács azért nem javasolta az építési engedély jóváhagyását, mert a létesítmény hátráltatná a Népstadion felújítási munkálatait, nincs összhangban a keretszabályozási tervvel és – mivel a Körcsarnokot le kellene bontani – egy helyszínnel kevesebb szerepelne Budapestnek a 2020-as olimpiai játékokra beadott pályázatában. A főváros turisztikai koncepciójában pedig ötezer fős befogadóképességű kongresszusi központként nem ez, hanem az Infoparkban lévő Tüskecsarnok szerepel. A sajtóiroda tájékoztatása szerint építészeti aggályok is felmerültek a tervekkel kapcsolatban: egyrészt azokban nem szerepelt parkoló építése, másrészt a létesítmény a tervtanács szerint nem illeszkedne a környék látképébe.

A hazai turisztikai szakma évek óta vár egy a Syma terveihez hasonló, nagy befogadóképességű központra, hiszen a jelenleg legnagyobb kongresszusi helyszín – a Budapest Congress & World Trade Center – szekciótermekkel együtt is legfeljebb 1750 fős konferenciák szervezésére alkalmas. A konferenciaturizmus versenyképességének megtartása érdekében elengedhetetlen lenne a fejlesztés. A Magyar Turizmus Zrt. által készített felmérés szerint a három-ötezer fős események évi 5-10 milliárd forint járulékos bevételt hoznának az állami költségvetésbe áfa, iparűzési és egyéb adó formájában. VG

Budapest így is népszerű

A Nemzetközi Konferenciák Szövetsége (ICCA) lapunknak eljuttatott 2007-es részletes statisztikai összefoglalója szerint Budapest – holtversenyben Lisszabonnal – megtartotta hatodik helyét a világranglistán a konferenciavárosok versenyében. Ezzel megelőzött olyan jelentős kongresszusi helyszíneket is, mint Brüsszel, London vagy Prága. Budapest 90 nemzetközi rendezvény több mint 25 ezer résztvevőjével tartja pozícióját.

Az ICCA 2007-es ranglistáján Bécs az aranyérmes, a dobogó második fokán Berlin áll, a harmadik Szingapúr.

Az ICCA 2007-es ranglistáján Bécs az aranyérmes, a dobogó második fokán Berlin áll, a harmadik Szingapúr.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.