Hónapokon belül megszülethetnek a kormányközi megállapodások és a tranzitországok közötti szerződések a Nabucco gázvezetékprojektben érdekeltek között – jelentette be Tayyip Erdogan török miniszterelnök. Az Európai Unió által is támogatott beruházással évi 30 miliárd köbméter földgáz juthatna el a közép-ázsiai és a kaszpi-térségbeli termelőktől az európai felhasználókig. A nyomvonal először Törökországot szelné át, majd Bulgárián, Románián és Magyarországon keresztül jutna el az ausztriai gázkereskedelmi központig. A 7,9 milliárd eurós (korábban még 4,6 milliárdról volt szó) vállalkozásra létrejött konzorcium tagja a törökországi Botas, a bulgáriai Bulgargaz, a romániai Transgaz, a magyarországi Mol, a németországi RWE és az ausztriai OMV.
Ismeretes, a Nabucco fő értéke az, hogy csökkenthetné a vevők kiszolgáltatottságát az oroszországi gázszállításoknak. Elemzők felrótták Törökországnak, hogy – a magas tranzitdíj követelésével és azzal, hogy a területén továbbított gázhoz kereskedői jogot követel – hátráltatja az ügy haladását. A Világgazdaság információi szerint éppen ezen fellépése miatt hagyták ki Törökországot az orosz–olasz beruházással építendő Déli Áramlat vezeték nyomvonalából. Az orosz gázt hozó csövet inkább a Fekete-tenger alján vezetik majd el Bulgáriáig. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.