BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jókor ébredtek a gyártók

A földgáz drágulásával az utóbbi években Magyarországon is nőtt az alternatív energiahordozókat, tüzelőanyagokat hasznosító fűtési, illetve melegvíz-előállítási technológiák iránti érdeklődés. A szén vagy a tűzifa elégetésével üzemelő vegyes tüzelésű kazánok egyik meghatározó hazai gyártója, a lébényi Calor 2000 Kft. például tavaly és az idén is jelentős növekedést tapasztalt a keresletben. Ugyanakkor még mindig csekély az igény a fűrészporból, faforgácsból vagy faaprítékból préselt, kiváló fűtőértékű pelletet hasznosító kazánok és kandallók iránt, miután ezek drágábbak is. Gondoskodni kell a tároló- és szállítórendszerről is, hogy közben a pellet magas minőségi jellemzői ne sérüljenek.

Ám hosszabb távon Magyarországon is előtérbe kerülhet a – 100 kW/évnél kisebb hőigényű épületek (családi házak, panziók stb.) fűtéséhez ajánlott – pellettüzelési technológia, hiszen a hagyományos szén- vagy fafűtésnél környezetkímélőbb, a vezetékes földgázénál pedig akár 35-40 százalékkal olcsóbb lehet. Így néhány év alatt megtérülhet a beruházás. Az automatikus pelletkandalló vagy -kazán üzemeltetése ráadásul kényelmes is.

A júniusban beleznai (Zala megyei) székhellyel megalakult Magyar Pellet Egyesület (MPE) szerint egy átlagos hazai családi ház fűtéséhez évi négy-öt tonna pellet kell, amelynek tonnánkénti nettó ára jelenleg – minőségtől függően – 35-40 ezer forint körül mozog. A fűtési idényen kívül azonban olcsóbban is beszerezhető, Magyarországon egyelőre 15 kilogrammos kiszerelésben és telephelyi kiszolgálásban. (Ausztriában és Németországban általában tartálykocsikban szállítják a speciális tárolóval rendelkező felhasználóhoz.) A fogyasztói árak kedvezőbbek lehetnének, ha a nyugati példákhoz hasonlóan nálunk is kisebb áfa terhelné a pelletet, mint a fosszilis energiahordozókat. Az erre vonatkozó javaslat előkészítését az MPE már megkezdte.

Az egyszeri beruházási költségek viszonylag nagyok, ám a készülékek beszerzését 30 százalékkal (vállalkozásoknak akár 50 százalékkal is) támogatja az állam. A készülékek árai a fűtési igénytől függően nagyon eltérnek. Egy teljes rendszer legalább 1,5-2 millió forintba kerül, de a 100 négyzetméternél nem nagyobb házak központi fűtésére alkalmas vízteres kandallók már 7-800 ezer forintért megvehetők. A csak egy-egy helyiséget fűtő légfűtéses berendezésekhez pedig már 350 ezer forintért hozzá lehet jutni.

Ígéretesen alakul a hazai kínálat is, akár a pelletet, akár a készülékeket nézzük. Főleg a Dunántúlon, ahol közel vannak az exportpiacok. Az idén több szakosított pelletüzem is megkezdte a működését, és jövőre tovább nőhet a számuk. November végén az MPE-nek helyet adó Pannon Pellet Kft. Beleznán, míg a soproni Pellet Produkt Kft. a volt petőházi cukorgyár egyik csarnokában indította el a termelést tíz-, illetve hatezer tonnás kapacitással. A Sotur Pellet Kft. somogytúri telephelyén épült nagy kapacitású (óránként öt tonnára tervezett) – kezdetben kizárólag exportra termelő – gyárában is megindult a próbaüzem. A Pannon Pellet eredetileg szintén többségében kivitelt tervezett, ám a vártnál nagyobb hazai kereslet miatt egyelőre csak belföldre termel.

Mindemellett a melléküzemági pelletgyártás is teret nyer, hiszen az MPE hírei szerint egyre több fűrészüzem tervez pellettechnológiai beruházást. A hazai pelletkazán- és pelletkandalló-választék szintén folyamatosan bővül.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.