A olajpiacok áremelkedéssel reagáltak arra, hogy az Amerikai Egyesült Államok hosszas huzavona után végül kereskedelmi megállapodást kötött az Európai Unióval, és meghosszabbíthatja a Kínával szembeni vámszünetet is, csökkentve ezzel az aggodalmakat, hogy a magasabb vámok korlátoznák a gazdasági tevékenységet, ami hatással lenne az üzemanyag-keresletre is.
A Reuters arról számolt be, hogy a Brent nyersolaj határidős jegyzése 22 centtel, vagyis 0,32 százalékkal 68,66 dollárra emelkedett hordónként, az amerikai West Texas Intermediate (WTI) nyersolaj ára pedig 22 centtel, azaz 0,34 százalékkal 65,38 dollárra nőtt.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió vasárnapi kereskedelmi keretmegállapodása értelmében a legtöbb uniós árura 15 százalékos importvámot vet ki, ami a korábban belengetett 30 százalékos mérték fele. A megállapodással sikerült elkerülni egy nagyobb kereskedelmi háborút a két szövetséges fél között, amelyek a globális kereskedelem közel egyharmadát bonyolítják le egymással. Egy ilyen vámháború az elemzők szerint visszavethetné az üzemanyag-keresletet is, ezért a hír megnyugtatta a piacokat.
Az Egyesült Államok és Kína vezető tárgyalópartnerei hétfőn Stockholmban is találkoznak azzal a céllal, hogy meghosszabbítsák a fegyverszünetet a két fél vámháborújában, ugyanis Donald Trump korábban egy augusztus 12-i határidőt szabott meg a megállapodásra, mielőtt a magasabb vámok hatályba lépnének.
Az olajárak pénteken az elmúlt három hét legalacsonyabb szintjén zárták a kereskedést, amire a globális kereskedelmi aggodalmak mellett a venezuelai olajkínálat bővülésére vonatkozó várakozások is nyomasztóan hatottak.
Bár az árak hétfőn enyhén emelkedtek, a napokban további piacbefolyásoló eseményekre is sor kerülhet. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének és szövetségeseiknek (OPEC+) piacfigyelő testülete hétfőn, magyar idő szerint délben ül össze. Valószínűleg nem fogják javasolna a nyolc tag korábban bejelentett terveinek módosítását, amely szerint augusztusban napi 548 000 hordóval növelnék az olajkibocsátást, ugyanakkor a Reuters forrásai szerint ezt nem is lehet még biztosan kijelenteni. A termelői csoport célja, hogy megerősítse piaci részesedését.
A JPMorgan elemzői szerint a globális olajkereslet júliusban 600 ezer hordó/nap mennyiséggel bővült az előző év azonos időszakához képest, miközben a globális olajkészletek 1,6 millió hordó/nap mennyiséggel emelkedtek.
A Közel-Keleten a jemeni húszik vasárnap azt közölték, hogy a gázai konfliktus miatt Izrael ellen indított katonai műveleteik negyedik szakaszának részeként a nemzetiségüktől függetlenül célba veszik az izraeli kikötőkkel üzletelő vállalatokhoz tartozó hajókat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.