BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az E.On az LNG-ben bízik

Magyarország négy módon növelheti gázellátása biztonságát, ezek közül az E.On Földgáz a Krk szigeten építendő LNG- (cseppfolyós földgáz) kikötőből történő importot látja reálisnak – mondta a tegnapi sajtóbeszélgetésen Matthias Keuchel, a társaság gázbeszerzésért felelős igazgatósági tagja. A beruházás szerinte eséllyel számíthat uniós támogatásra, a terminál pedig bárhonnan érkező LNG-hajót fogadhat. A gázt a kikötőből az FGSZ Zrt. által Horvátország felé lefektetendő vezetéken lehet majd ideszállítani. A terminál induló, évi 10 milliárd köbméteres kapacitása később 5 milliárddal bővíthető.

„A mostani alacsony olaj- és gázárak mellett valóban romlott a cseppfolyós gáz versenyképessége a vezetékessel szemben” – ismerte el kérdésünkre a vezető, de hangsúlyozta, hogy a beruházás hosszú távra készül, s akkorra aligha maradnak a jelenlegi 40-50 dolláros szinten a hordónkénti olajárak.

A projektgazda E.On Ruhrgas sem állt volna olyan beruházás élére, amely nem ígéretes. De sokba kerülne a gázbiztonság javítását ígérő második és harmadik lehetőség is, a Nabucco és a Déli Áramlat vezeték lefektetése. Előbbi nem orosz forrásból és Ukrajnát kikerülve hozna gázt, ám a mai napig nem hangzott el egyetlen komoly szállítási ígéret sem. A Déli Áramlat is elkerülné északkeleti szomszédunkat, de nem új forrásból hozna gázt, s műszakilag is kihívás a Fekete-tenger alatti szakasz lefektetése. A negyedik lehetőség Szlovákia, illetve Ukrajna felé újabb vezetéki összeköttetések megteremtése. Ezeken viszont ismét csak az északkeleti szomszédunkon át érkező orosz gázhoz juthatnánk.

A most zárult gázkrízis kezelése a fő importőr és tárolótulajdonos E.On Földgáznak minimális többletköltséget okozott. Nem fizetett többet a nyugat felől behozott pluszgázért, s maga is a lehető legalacsonyabb áron exportált Szerbiába, valamint Bosznia-Hercegovinába. „Vélhetőleg a kitárolási kapacitás növelésének a költségei sem jelennek majd meg a Magyar Energia Hivatal (MEH) által négyévente felülvizsgált árainkban, mert közben nőnek a tárolókapacitásaink, így esnek az egy köbméterre jutó kiadásaink” – válaszolt lapunknak Klaus Hammer, az E.On Földgáz igazgatósági elnöke. A társaság 32 milliárd forintból ez év őszére újabb 600 millió köbméterrel, 4,4 milliárdra növeli összesített tárolókapacitásait. Klaus Hammer reméli, hogy a gázkrízis tapasztalatai alapján déli szomszédaink fontolóra veszik a magyarországi tárolás lehetőségét.

„A válság alatt sem apadt annyira cégünk gázkészlete, hogy azt sürgősen pótolni kellene, de vizsgáljuk a Gazprom többletszállítási ajánlatát” – mondta lapunknak Matthias Keuchel. A Gazprom ugyanis utánszállítást kínált európai vevőinek. VG

Ott kell venni, ahol olcsóbb

Matthias Keuchel helyesnek nevezte feltevésünket, amely szerint az eltérő árképzés miatt ma olcsóbban lehet a spotpiacon gázt beszerezni, mint a meglévő szerződések alapján. Ám az E.Onnak nemcsak lehetősége, de törvény által előírt kötelessége is a lehető legolcsóbb forrásból gázt vásárolni az egyetemes szolgáltatási piacra.

Ezért kelet és nyugat felől – tehát nem csupán a Gazpromtól – a csak a kötelezően átveendő menynyiséget veszi át, és ha még szüksége van gázra, úgy azt máshonnan vásárolja meg.

Ezért kelet és nyugat felől – tehát nem csupán a Gazpromtól – a csak a kötelezően átveendő menynyiséget veszi át, és ha még szüksége van gázra, úgy azt máshonnan vásárolja meg.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.