BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Energia: akcióban az európai nagyhalak

Felvásárlások. Euró-tízmillárdok cserélnek gazdát a közelmúltban bejelentett európai energiapiaci cégfelvásárlások kapcsán. Legutóbb – épp tegnap – a svédországi Vattenfall villamosipari csoport jelezte, hogy 8,5 milliárd euróért megvásárolhatja hollandiai riválisát, a Nuon áramtermelő és -kereskedő társaságot. Első lépésben annak csak 49 százalékát nyeli le, s hat év alatt veheti át az egész cég ellenőrzését.

Az olasz Enel csak három nappal korábban jelezte, hogy 11,1 milliárdért 25 százalékhoz jut a spanyolországi Endesában. Ezzel az áramtermelő társaságért három és fél éve folyó vetélkedést zárta le – emlékeztet a

Financial Times. Az Endesát a szintén tulajdonos spanyol Acciona építőipari csoporttal közösen fogja irányítani. A spanyol kormány korábban szívesebben látta volna új tulajdonosként az ugyancsak spanyol Gas Naturalt, végül a „spanyol megoldás” helyett kiegyezett az Acciona–Enel tulajdonlásával.

Egy másik olasz óriás, az Eni a hónap elején tette közzé, hogy 4,72 milliárd euróért átadta a szintén olasz Snam Rete Gasnak szabályozott piaci gáztároló és gázelosztó üzletágát. (A Stogit és az Italgas cégekben lévő Eni-hányadokról van szó.) Elemzők és bankárok üdvözölték a lépést.

A német RWE január elején vette meg az Essent hollandiai céget 9,3 milliárdért, számára szintén a Hollandiában zajló tevékenységszétválasztás nyitott ajtót.

Magyarországi szempontból azonban a bejelentett ügyletek sorában a legkisebbnek ígérkező számít, amelynek előkészületeiről tegnap érkezett hír: az osztrák OMV eladná 96 észak-olaszországi benzinkútját. Ismert, hogy a magyarországi Mol Nyrt. finomítóval és – múlt évi adatok szerint – 165 egységből álló üzemanyagtöltő-hálózattal is jelen van Észak-Olaszországban. Érdekelheti tehát az OMV által felkínált hányad, s ha nem, akkor is érinti majd ottani cége, az IES üzleti környezetének megváltozása. „Természetesen minden lehetőséget megvizsgálunk, amely a Mol növekedését szolgálhatja, de jelen esetben nem valószínű, hogy ott leszünk a vevőjelöltek között” – válaszolt a Világgazdaságnak Somlyai Dóra, a Mol szóvivője.

Közleménye szerint az OMV azért vonul ki az észak-olaszországi üzemanyagpiacról, mert a továbbiakban a dunai térségre, Délkelet-Európára és a Fekete-tenger térségére összpontosít. Tervei szerint az év végére válik meg az 1991-ben alapított OMV Italia S.r.l.-től, a tárgyalások a következő hónapokban indulnak a lehetséges vevőkkel. 2008-ban az OMV piaci részesedése Észak-Olaszországban körülbelül 3 százalékos volt, Olaszország egészében pedig 0,4 százalékos. BHL

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.