Új lendületet ad az orosz ellenőrzésű Déli Áramlat beruházásnak a Szocsiban ma kezdődő, háromnapos energiacsúcs, amelyen holnap várhatóan szerb–orosz megállapodás születik a vezeték szerbiai szakaszának építéséről. „Már megállapodtunk, hogy a Déli Áramlat szerbiai szakaszának kapacitása 21,4, illetve 23,1 milliárd köbméter lesz, a hossza pedig mintegy 450 kilométer” – jelentette be az egyik holnapi aláíró, a szerbiai Srbijagas gázkereskedő társaság vezérigazgatója, Dusan Bajatovic.
Szerbia jelenleg csak Magyarországon át jut gázhoz, ezen keresztül pedig magyar, német és osztrák gázra számíthat az év eleji orosz–ukrán gázvita tapasztalatai alapján. A Déli Áramlat, ahogyan ikervezetéke, az Északi Áramlat is, az európai orosz gázkivitel növelését célozza a mostani tranzitországok, így Ukrajna elkerülésével. Előbbi cső a Fekete-tenger alatt, utóbbi a Balti-tenger alatt haladna. Viktor Juscsenko ukrán elnök szerint azonban e beruházásokkal Európa nem kapna semmit, sőt, az új csövek segítenék gázpiacának széttagolódását. Úgy véli, amúgy is sokkal nehezebb ezekre a projektekre 12-15 milliárd dollárt találni, mint megállapodni a jelenlegi tranzitországokkal. Az Interfax-Ukrajnának kifejtette, hogy „a tranzittal nincs probléma, ami hiányzik, az a termelésre, a tranzitra és a felhasználásra vonatkozó egységes elgondolás”. Az év eleji gázvitát lezáró ukrán–orosz eladási és tranzitmegállapodásból következő, ezer köbméterenkénti 350 dolláros gázárak miatt mára több ukrajnai vegyigyárat be kellett zárni. Ráadásul Ukrajna a tranzitra nem kapott garanciát, csak 40 milliárd köbméter, kötelezően átveendő gázra. Nem tudja, hogy ebből hogyan fizeti ki azt a 7 milliárd köbmétert, amelyet nem tud eladni.
Miközben Európa az ukrán tranzit rendeződésére és a Déli Áramlat gázára vár, maga is felgyorsította az orosz és az ukrán csapoktól független Nabucco vezeték beruházását. A projekt mérnökei tegnap megkezdték a részletes tervezést a nyomvonal mentén – jelentette be a bécsi konzorcium. A mérnökök Ausztriában, Magyarországon, Romániában, Bulgáriában és Törökországban segítik a gáztársaságok tárgyalásainak előkészületeit és a helyi engedélyeztetéseket. Munkájukat a brit Penspen mérnöki tanácsadó iroda fogja össze. A 3300 kilométeres cső átadását 2014-re tervezik. A több éve húzódó előkészületeknek az adott újabb lendületet, hogy a fenti orosz–ukrán gázvita miatt két hétre számos európai ország orosz gáz nélkül maradt. Ám továbbra is nyitott, ki tölt majd gázt a csőbe, sőt, a Reuters szerint némi nézeteltérés is van az egyes konzorciumi tagok között.
Mindazonáltal fontos politikai mérföldkő a múlt heti prágai uniós megállapodás, amely segítené a kaszpi térség gázának európai importját. A Nabucco beruházáshoz szükséges 7,9 milliárd euró előteremtéséről szóló kormányközi megállapodások júniusra várhatók. A konzorcium tagjai az osztrák OMV, a magyar Mol, a romániai Transgaz, a bulgáriai Bulgargaz, a törökországi Botas és a németországi RWE.
A NIS-t egy svájci bejegyzésű vegyes vállalat ellenőrzi, amelyben a szerb államnak 49 százaléka lesz, de bizonyos döntések nem hozhatók meg nélküle. Egy áprilisi megállapodás szerint az ausztriai Heat csoport bevonásával napi 5 millió köbméter gáz kivételére teszik alkalmassá – egy 5,5 millió eurós beruházással – a Banatski Dvor város közelében lévő gáztárolót.
A létesítmény már július 1-jétől feltölthető.
A NIS-t egy svájci bejegyzésű vegyes vállalat ellenőrzi, amelyben a szerb államnak 49 százaléka lesz, de bizonyos döntések nem hozhatók meg nélküle. Egy áprilisi megállapodás szerint az ausztriai Heat csoport bevonásával napi 5 millió köbméter gáz kivételére teszik alkalmassá – egy 5,5 millió eurós beruházással – a Banatski Dvor város közelében lévő gáztárolót.
A létesítmény már július 1-jétől feltölthető.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.