BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Négyes Gazprom-szerződés

Az olasz Eni gáz-, a bulgáriai EAD energiaipari, a görögországi DESFA gázvezetéki és a szerbiai Srbijagas szintén gázvezetéki társasággal írt alá megállapodást az orosz Gazprom a Szocsiban a múlt hét második felében tartott energiacsúcson. A bulgáriai, a görögországi és a szerbiai szerződés közös vonása, hogy abban a Déli Áramlat gázvezeték adott országon keresztüli szakaszának előkészítéséről állapodtak meg.

Mindhárom dokumentum rögzítette a projekt előfinanszírozására vonatkozó részleteket. Meghatározta azokat a szabályokat és szempontokat is, amelyek alapján majd létrehoznak és működtetnek a projektre egy-egy vegyes vállalatot az érintett országokban – derül ki a Gazprom lapunkhoz eljuttatott közleményéből. Az új cég feladata lesz a csőszakasz görögországi részének a megtervezése és üzemeltetése is. A megvalósíthatósági tanulmány összeállítása mellett felel a projekt öszszes műszaki, jogi, pénzügyi, környezetvédelmi és gazdasági vonatkozásáért. A végső beruházási döntés megszületéséig a vállalatokat egy igazgatóbizottság és egy olyan közös munkacsoport irányítja, amelynek tagjait a Gazprom, illetve helyi partnercége nevezi ki.

Lényeges különbség viszont, hogy miközben a Gazprom– DESFA és a Gazprom–EAD vegyes vállalat paritásos alapú, azaz mindkét félnek 50 százaléka van benne, a Gazprom–Srbijagaz projektcégben az orosz félre 51, a szerbre 49 százalék jut. Különbség továbbá, hogy Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója a DESFA elnökével és vezérigazgatójával, Nikolaosz Mavrommatisszal és Panagiotisz Kanellopoulosszal alapszerződést írt alá, ahogyan a Srbijagas vezérigazgatójával, Dusan Bajativiccsel is, a bolgár EAD energiaholding vezérigazgatójával, Galina Tosevával pedig együttműködési megállapodást. A bolgár társasággal születik később egy részvényesi megállapodás a tulajdonos vállalatok jogairól és kötelezettségeiről.

A fentiekhez hasonló projektcég létrehozásáról márciusban, Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök moszkvai tárgyalásain született megállapodás. A magyar–orosz projekttársaságban azonban magyar részről nem a Mol Nyrt.-t, hanem az állami tulajdonú MFB-t vonnák be. Akkori közlés szerint az 50-50 százalékos vegyes vállalatot május 15-ig létre kellett volna hozni, ám erről még nem érkezett hír.

Az olasz partnerrel egy második függelékkel egészítették ki pénteken a Déli Áramlat olaszországi szakaszára vonatkozó beruházásról már 2007. június 23-án megszületett szándéknyilatkozatot. E szerint a vezeték part menti szakasza a korábban tervezett évi 31 milliárd helyett évi 63 milliárd köbméter szállítására lesz képes. A megállapodás rögzíti a csövön szállított gázzal történő majdani kereskedés módját is. Az aláírók mindkét részről miniszterelnökök voltak – Vlagyimir Putyin és Silvio Berlusconi –, valamint a két érintett vezérigazgató, Alekszej Miller és Paolo Scaroni. Mindketten hangsúlyozták, a dokumentum aláírásával cégeik megerősítették szándékukat a projekt előkészítésének folytatásáról, ez stratégiai lépés, és kulcsfontosságú az európai gázszállítás biztonsága szempontjából. BHL

Hosszú cső menne a Fekete-tenger alatt

A Gazprom gázexportútvonalai diverzifikálásának részeként döntött a Déli Áramlat beruházásról. A projekt részeként lefektetendő cső a Fekete-tenger oroszországi partjától a bulgáriai partszakaszig a víz alatt haladna, mintegy 900 kilométer hosszan és helyenként két kilométer mélységben. Bulgárián keresztül érné el Európa déli, majd középső részét.

A szárazföldi szakasz Oroszországon kívüli részeiről Bulgáriával, Szerbiával, Magyarországgal és Görögországgal született kormányközi megállapodás. Az előkészítés az Enivel 2007. június 23-án rögzített szándéknyilatkozat alapján indult.

A szárazföldi szakasz Oroszországon kívüli részeiről Bulgáriával, Szerbiával, Magyarországgal és Görögországgal született kormányközi megállapodás. Az előkészítés az Enivel 2007. június 23-án rögzített szándéknyilatkozat alapján indult.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.