BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyorsreaktorok kutatásában az MTA intézete

A világ energiaéhségének a kielégítésében várhatóan hosszú távon jelentős szerep jut a hasadásos és a fúziós magfizikai folyamatoknak. Mindkét területen alapvető kérdés, hogy olyan anyagokat hozzanak létre, amelyek szélsőséges körülmények között, magas hőmérsékleten és erős radioaktív sugárzásnak kitéve is kellő szilárdságúak. Ilyen anyagok kutatásában vesz részt a Magyar Tudományos Akadémia KFKI Atomenergia Kutatóintézet (AEKI), ehhez a hazai és az európai pályázati rendszerben egyaránt többéves támogatást kapott – közölte lapunkkal Vidovszky István tudományos igazgatóhelyettes. Az első eredmények alapján a diszpergált oxiddal erősített acélok megfelelhetnek a fenti kritériumnak mind a magas hőmérsékletű atomreaktorok, mind a fúziós berendezések esetében. Ezek kutatása biztosan sok feladatot ad még a következő néhány évtizedben.

Az AEKI a negyedik generációs atomerőművek fejlesztését is segíti. Érdeklődése homlokterében eleinte a szuperkritikus hőmérsékletű vizes reaktorok (SCWR) kutatása állt, amelyek a mostaniaknál magasabb hőmérsékleten működve nagyobb hatásfokot érhetnek el. Még nagyobb hatékonyság várható, ha a jelenleg nem használható kiégett üzemanyagból kinyerik és felhasználják a benne szükségszerűen nagy arányban jelen lévő hasadóanyagot, valamint az uránkincs döntő részét (99,3 százalékát) képező 238U izotópot is. Ez lényegesen csökkenti a radioaktív hulladék mennyiségét. Mindkét cél csak gyorsreaktorokkal érhető el, ezért az intézet készül ezek tanulmányozására. A negyedik generáció hat lehetséges reaktora közül négy gyorsreaktor.

Feladatok

A Paksi Atomerőmű is ad kutatási és fejlesztési feladatokat, rövid és középtávon egyaránt.

Az előbbieket már csak egyre csökkenő mértékben, hiszen az üzemelő négy blokk biztonsága kiváló, hatékonysága pedig a közelmúltban végrehajtott teljesítménynövelés után tovább már nem javítható.

Ám középtávon a tervezett két új blokk építése – minden bizonnyal harmadik generációs reaktorokkal – komoly feladatokat ró majd az intézetre, jóllehet ez utóbbiak kutatási igénye várhatóan kisebb lesz a negyedik generációsakénál.

Az előbbieket már csak egyre csökkenő mértékben, hiszen az üzemelő négy blokk biztonsága kiváló, hatékonysága pedig a közelmúltban végrehajtott teljesítménynövelés után tovább már nem javítható.

Ám középtávon a tervezett két új blokk építése – minden bizonnyal harmadik generációs reaktorokkal – komoly feladatokat ró majd az intézetre, jóllehet ez utóbbiak kutatási igénye várhatóan kisebb lesz a negyedik generációsakénál.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.