A lépés – amelyhez hasonlót az EU is fontolgat – vélhetően nem rengeti meg a hazai cukorpiacot, hiszen a termékből az éves fogyasztás háromszázezer tonna körül mozog. Az uniós lépésekkel azonban jelzi, komoly gondot okoz a cukor jelentős drágulása. A termék ára másfélszeresére emelkedett, két hónapja pedig komoly cukorturizmus alakult ki, mivel az áremelkedés nálunk a környező országokét is meghaladta.
A tárcavezető nem csak a közvetlen jövőt vázolta fel a szektorral kapcsolatban. „2014-ig meg van kötve a kezünk az uniós cukorszabályozás miatt, de utána gondos tervezéssel, a magyar gazdák kőkemény érdekvédelmével változtathatunk a magyar cukortermelés jövőjén” – idézte a tárca közleménye Fazekast. Emlékeztetett: a nyolcvanas években 12 cukorgyár működött Magyarországon, de ma már csak egy – az osztrák Agrana tulajdonában lévő kaposvári üzem – van az országban.
Szerinte a szocialista kormányok tehetnek arról, hogy ma „dél-amerikai cukornádültetvényekről származó alapanyagból sütik a magyar háziasszonyok az almás pitét, a bejglit, a túrós rétest”.
A hazai cukorágazat privatizációját, illetve az uniós cukorpiaci reform nyomán kialakult helyzetet – Magyarország kvótája 75 százalékát visszaadta az EU-nak – korábban a tárca „hazaárulásnak” minősítette, és parlamenti vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazta. Március elején a miniszter a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalt is vizsgálat megindítására utasította a cukorár emelkedése miatt. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.