BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Égett az Ina finomítója

Az elemző szerint a tűzeset nem okoz komolyabb veszteséget a résztulajdonos Molnak

Tűz ütött ki tegnap a Mol érdekeltségébe tartozó Ina horvát olaj- és gázipari társaság sziszeki (Sisak) olajfinomító üzemében. A létesítmény a Mol csoport finomítői kapacitásának bő tíz százalékát teszi ki. Elemzői vélemény szerint a tűzeset vélhetően nem okoz a társaságnak jelentős pénzügyi veszteséget.

Kigyulladt tegnap az Ina horvát olaj- és gázipari társaság sziszeki olajfinomító üzeme, a lángokat néhány óra alatt sikerült megfékezniük a tűzoltóknak. Az Ina azt közölte, hogy „az üzemben nyersolaj kapott lángra, áldozatok nincsenek, s a tűz nem fenyegeti a környezetet”. A közép-horvátországi városban lévő, napi 60 ezer hordós kapacitású finomító az Ina tulajdona, a társaság részvényeinek 47,46 százaléka azonban a Mol magyar energetikai vállalatnál van. A finomító a horvát piac 64 százalékát látja el a termékeivel, valamint szállít Közép- és Észak-Bosznia-Hercegovinába. Az Inának két olajfinomítója van az országban, a nagyobbik az észak-adriai Rijeka városában található.

Damir Butkovic, a sziszeki üzem vezetője a Bloombergnek nyilatkozva elmondta, hogy még korai a tűzeset keletkezésének okairól beszélni, ennek kiderítésére vizsgálatot indítanak. Arra vonatkozóan sincsenek még becslések, hogy mekkora kár keletkezett, és hogy meddig szünetelhet a baleset miatt a termelés. Az üzemben egyébként 2010 januárjában is pusztított tűz.

Megkeresésünkre a Mol közleményben reagált. E szerint „Kelemen Béla, a Mol csoport termékellátási és kereskedelmi ügyvezető igazgatója a helyszínre érkezett, hogy támogassa a kárelhárító csapat munkáját”. A Mol bevetette a százhalombattai finomító különleges szakértőit is. Mosonyi György, a felügyelőbizottság elnöke és az Ina fel-ügyelőbizottságának alelnöke az eset kapcsán elmondta, minden erejükkel támogatják az Inát és a hatóságokat, hogy kivizsgálhassák a baleset okait.

A lapunknak nyilatkozó elemző szerint a finomító kigyulladása a jelenlegi ismeretek alapján komolyabb pénzügyi veszteséget nem okoz a Mol csoportnak, és a részvényeinek árfolyamát sem helyezi jelentős nyomás alá. „Még nem látni tisztán az esemény pontos körülményeit, de a beszámolók és a fényképek alapján valószínűsíthető, hogy csak a készletek égtek el, és maga a létesítmény nem sérült jelentősebb mértékben” – mondta a Világgazdaságnak Kuti Ákos, az Equilor elemzője. Hozzátette: a Mol csoport napi 470 ezer hordós finomítói kapacitásának bő 10 százalékát teszi ki a sziszeki finomító, de a csoporton belül meglévő készletekkel és kapacitással ez a kiesés időszakosan pótolható. Ennek megfelelően úgy véli, hogy a finomító kiesése nem jelent majd csoportszinten érzékeny kiesést és jelentős pénzügyi veszteséget a Mol számára, bár a helyreállításnak bizonyosan lesznek költségei. Az elemző szerint a Mol-részvények tegnapi, nagyjából egyszázalékos esése nem hozható közvetlen összefüggésbe a sziszeki tűzesettel, hiszen például az OTP ennél nagyobb mínuszt könyvelhetett el. Az INA árfolyammozgása pedig azért nem adhat támpontot, mert a papír kereskedését a horvát pénzügyi felügyelet még áprilisban felfüggesztette a Mol részvényvásárlásainak vizsgálata miatt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.