Cégvilág

Túlzó a gyógyszeradó, tárgyalnának a kormánnyal a külföldi cégek

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete tárgyalást kezdeményez a gyógyszeripart érintő extra adók ideiglenes tehervállalásáról és azok kivezetéséről 2013-tól. Az ipar tízszer több válságadót fizet más ágazatoknál.

Elismerik a kormányzat költségmegtakarítási és a gazdaság fejlődését javító törekvéseit a külföldi gyártók. Azonban túlzó mértékűnek tekinti a gyógyszeriparra háruló mértékét, mely a régióban és hazánkban egyaránt példátlanul magasnak tekinthető. Az iparágat 2007 óta sújtó extraadók és befizetések nagysága 2010-ben elérte az 51 milliárd forintot, mely a más ágazatokra kivetett válságadóknál 8-10-szer nagyobb arányú - áll az egyesület lapunkhoz eljuttatott közleményében.

A Széll Kálmán tervben 2012-14-ig előirányzott 83-120-120 milliárd forintos, a gyógyszerekre fordított kiadások aránytalan mértékű csökkentése nagyban veszélyezteti a magyar betegek új, korszerű gyógyszerekhez való hozzáférését és esélyegyenlőségét. Egyben negatív hatással lehet az európai és világviszonylatban is rossznak minősülő egészségi állapotukra.

A gyógyszertámogatás szerves része a hazai egészségügynek, így az iparágat érintő megszorítás az egész rendszerre kihat. A közhasznú orvostovábbképzés támogatásának leépítése az orvosok szakmai felkészültségének visszaeséséhez, a kórházi és patikai kedvezmények megszűnése csődhöz vezethet. A hazánkban végzett klinikai kutatások számának csökkenése vagy megszűnése is jelentős bevételkiesést okozhat az egészségügyi rendszer szereplőinek, és tovább erősíti az orvosok elvándorlását.

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete a gyógyszerkassza fenntarthatósága céljából annak strukturális átalakítását javasolja. Megtakarításra a Nemzeti Együttműködés Programjával összhangban a generikus gyógyszerek esetében lát lehetőséget, mivel azok nem a legalacsonyabb európai árszinten kerülnek befogadásra ellentétben az innovatív, korszerű készítményekkel, melyek kizárólag a legalacsonyabb európai áron kaphatnak ártámogatást.

tárgyalás gyógyszeradó Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete
Kapcsolódó cikkek