Cégvilág

Felsővezetői bérek: 32-szeres eltérés a juttatások között

Bérplafon, változó vállalkozói járulékalap, céges stratégia vagy béren kívüli juttatások – sok minden befolyásolja napjainkban a vállalatok vezetőinek jövedelmét.

Azonban nem is gondolnánk, hogy akár 32-szeres eltérés is tapasztalható a felsővezetői kompenzációs csomagok között. A PwC Felsővezetői javadalmazási felmérése minden részletet figyelembe véve veszi górcső alá a hazai vezetői béreket.

A PwC több mint 120 vállalat adatainak vizsgálatával készítette el nemrég a felsővezetői javadalmazási kérdéseket elemző felmérését a hazai tőzsdén jegyzett cégek, valamint köztulajdonban levő nagyvállalatok körében. A kutatás egyaránt vizsgálta a legfelsőbb vezetés, az igazgatótanács, az audit-, és felügyelő bizottsági elnökök és tagok, valamint az igazgatók javadalmazását, beleértve az egyes szinteken kifizetett egyéb juttatásokat, a kompenzációs csomagokat is.

Az eddig feldolgozott adatok alapján igen jelentős eltérések tapasztalhatóak a hasonló pozícióban lévő felsővezetők javadalmazási gyakorlatában a vizsgált elemzési szempontok alapján. A teljes vizsgált minta alapján a vezérigazgatói pozícióban 32-szeres jövedelem-eltérés tapasztalható, melyben nem ritkák a kiugró értékek sem, hiszen a legmagasabb javadalmazással kitüntetett vezető 61. 927.000 Ft teljes éves készpénz kompenzációban részesül, feltételezve az éves egyszeri bónusz kifizetését. Általános trendnek tűnik, hogy legalább kétszeres jövedelmi eltérés van a versenyszféra Top 10 vizsgált vállalatainak, valamint a vizsgált minta további vállalatainak mutatói között.

Bár még mindig jelentős nagyságrendbeli különbségek fedezhetőek fel a fővárosi, valamint a vidéki vállalatok javadalmazási gyakorlatának terén – a PwC felmérése alapján közel kétszeres-, ám a gazdasági válság hatására minden vizsgált szegmensben érezhető a kompenzációs csomagok bruttó értékének visszafogott növekedése vagy stagnálása, összetétel változása, és rugalmasabbá válása.

A vizsgálat a köztulajdonú vállalatok és a Budapesti Értéktőzsdén bejegyzett cégek nyilvánosan elérhető adatai alapján készült, és még nem zárult le. Az eddig vizsgált vállalatok között találunk regionális jelentőségű nagyvállalatokat, a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett, magyar tulajdonban lévő vállalatokat, valamint hazai KKV-kat is.

béren kívüli juttatás kompenzáció bérplafon
Kapcsolódó cikkek