Aktív a piacon a Grabarics
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságAggasztónak vélik az iparág helyzetét a Grabarics Építőipari Kft.-nél: a 2009 óta tartó két számjegyű évenkénti csökkenés következtében nehéz munkához jutni, ráadásul az elnyert projektek elérhető nyereségtartalma sem biztosítja a kívánatos fejlődést. A cég vezetője, Grabarics Gábor szerint a beruházókra és a kivitelezőkre is egyre jellemzőbb a lánctartozás, amely kiküszöbölhető lenne a nyugati finanszírozási formák hazai bevezetésével. „A tudásunk alapján akár 20 milliárdos bevételre is szert tehetnénk, de ennek kétharmada sem valósul meg a piaci környezet nehézségei miatt” – mondja a szakember.
A társaság a nehéz körülmények ellenére is aktív szereplője a piacnak. Tavaly ősszel például egy közel 1500 négyzetméteres Aldi áruház fejlesztését vállalták el, ami a 13 hetes építkezés után sikerrel fejeződött be. A német diszkontlánc azóta is felkéri ajánlattételre a céget, amely jelenleg is versenyben van egy újabb egység megépítéséért, a magyar tulajdonú cégek közül egyedüli aspiránsként. A cég meghatározó munkája, az összesen közel 7 milliárd forintos beruházással megvalósuló Pécsi Tudományegyetem Science Building elnevezésű épületegyüttesének fejlesztése júniusban indult, a tervek szerint pedig a 2012-es őszi szemeszterre teljesen készen áll majd a régió 7200 négyzetméteres tudásbázisa. Ezek mellett a Grabarics Kft. jelenleg is dolgozik egy idősek otthonán a Fővárosi Önkormányzatnak, egy Tesco átalakítása a napokban indult el, folyik egy belvárosi irodaház átalakítása, valamint részt vesznek egy szálloda építésében is a Hősök terénél.
A jelenleg futó, sikeres projektek alapos előkészítéseként a cég egy intenzív belső fejlesztést hajtott végre. „Minket a válság egy viszonylag sikeres periódus után talált meg, így alkalmunk nyílt a krízis kezdeti időszakában tanácsadó segítségével átszervezni a cég működését, kijavítani azokat a hiányosságokat, amelyekre a korábban felpörgött időszakban idő és energia hiányában nem fordítottunk elegendő figyelmet” – magyarázza a szakember. A cégnél a munkakultúra megreformálása érdekében egyedi projektirányító szoftvert vezettek be, majd kisebb takarékossági intézkedések mellett döntöttek. A vállalkozási osztály megerősítésével fókuszáltabban keresik az új üzleti lehetőségeket és induló projekteket, emellett egy korábban kiaknázatlan terület, a közbeszerzések világa felé is nyitottak. A hazai kitörési pontok felismerésén túl a vezető a külföldi terjeszkedés mellett döntött: Németországban és Ausztriában is hoztak létre leányvállalatot. A döntés helyesnek bizonyult: Bécsben nemrégiben elnyerték egy belvárosi szálloda teljes átépítését.
Külföldi pozitív iparági példák és a 20 éves tapasztalat sarkallta arra a társaságot, hogy a hazai építőipar helyzetének javítása érdekében csatlakozzanak az Értékteremtők Köre elnevezésű kezdeményezéshez, mely a saját szakterületükön alapvető változásokat sürgető gazdasági szereplőket, valamint azok vezetőit fogja össze. A Grabarics Kft. és a társvállalkozások célja az, hogy az építőipar olyan megbecsült és meghatározó iparággá lépjen elő, mint amilyen a rendszerváltás előtt volt, vagy olyan szerepet töltsön be, mint Németországban és Ausztriában. A tagok szerint nagy probléma, hogy évtizedek óta nincs igazi gazdája az építőiparnak a kormányzatokon belül. Grabarics Gábor szerint az alapvető szabályozási rendszer megalkotása nélkül folytonossá válik a lánctartozás, az etikátlanul működő beruházók és kivitelezők iparágat romboló tevékenysége, illetve a bedőlt cégek tulajdonosainak tisztázatlan körümények közti újbóli cégalapítása. Az Értékteremtők Körének tagjaként a cégvezető meggyőződése, hogy a kormányzat részéről is számíthatnak fogadókészségre a szakma fellendítésének ügyében: „Hiszünk abban, hogy a gazdasági szereplők javító és újító jellegű megszólalásaiból készített részletesen és alaposan kidolgozott anyag hasznos lehet a kormányzat számára, és végül több kérdésben is elfogadják javaslatunkat. Reméljük, hogy két éven belül etikusabb piaci környezetben, biztosabb munkahelyeken dolgozhatnak majd az építőiparban tevékenykedők – tette hozzá a cég vezetője.


