Nem készületlenül kopogtattam be abba az épületbe, amelynek járdája mellett gondosan megtervezett tábla hirdeti a Komárom-Esztergom megye kisvárosában, Nyergesújfalun, a Bajóti-patak partján működő céget. A Design Labor Reklámgrafikai Kft.-től ez minimum elvárható. Hiszen – elolvastam –
az ipari formatervezés vagy dizájn az iparművészeten belül mindazon tevékenység, amely az iparilag előállított tárgyi világ formai-esztétikai kialakításával foglalkozik. Maga a kifejezés a II. világháború utáni időszakban alakult ki. A formatervezés ötvözi az esztétikát, a formát, a funkcionalitást, innovatív módon kiemeli a tárgy egyedi tulajdonságait.
– Mindez hogyan indult be a gyakorlatban? – kérdeztem már ajtón belül Szample Krisztina ügyvezetőt, aki férje, Bundschuh Attila társaságában fogadott.
– Tizenhét évvel ezelőtt jött létre a környékbeli kis- és középvállalkozások reklámgrafikai megjelenítésére a Design Labor. Tizenkét éve alakultunk, majd a családi vállalkozás alakult át kft.-vé. Egy alkalmazottunk van.
– Tehát létszámban nagy ugrás nem történt a cég életében. A lehetőségeikben vélhetően nagyobbak a változások.
– Kezdetben a családi házunk alsó szintjén dolgoztunk. Aztán vásároltunk egy félkész ingatlant, amelynek befejezésére európai uniós pályázati támogatást nyertünk el. Azóta itt dolgozunk. Sikerült – részben szintén sikeres pályázattal – több új gépet is vásárolnunk, például gravírozót, textilnyomtatáshoz szükséges berendezéseket és digitális nyomtatógépet is.
– Ugorjunk még vissza a kezdetekhez! Miért pont ezt a tevékenységet választották?
– Tanítói, majd tanári diplomát szereztem az esztergomi és a kaposvári főiskolán, a nyári szünetekben a Balatonnál portrékat rajzoltam. Rajzot tanítottam a nyergesújfalui Kernstok Károly Általános Iskolában és óraadóként a közeli Süttőn is. Ezek után egyenes út vezethetett volna a dizájnig. A tény viszont az, hogy Attila ötlete volt: vágjunk bele a vállalkozásba!
– Hogyan változtak a megrendelések?
– Az általunk tervezett emblémákat, logókat kezdetben csak névjegykártyán, autó- és üzletdekoráción, zászlón, reklámtáblán jelenítettük meg. Ma már nagyobb lehetőségek rejlenek a reklámgrafikában, nagyobb hangsúlyt kapott az üzleti világban a cégek megjelenítése.
– Mi volt az eddigi legemlékezetesebb megrendelésük?
– Nekem a gesztenyemassza-gyártás csomagolásterveinek elkészítése. Édesapám, néhai Szample Tibor nevéhez fűződik ugyanis a massza gyártásának szabadalma, a jogot később nem újította meg. Attila azokat a kihívásokkal teli munkákat kedveli, amelyekben a fantázia, az anyaghasználat és a technológia bűvkörében alkothat. Ilyen feladat volt több építőipari cég komplett arculatterve, megjelenítése, illetve az Amerikai Egyesült Államokba rendelt magyar zászlók, címeres termékek tervezése, készítése.
– A környéken mennyire ismertek?
– Jó a kapcsolatunk a nyergesi, a bajóti, a lábatlani és a süttői önkormányzattal is. Uniós táblákat, okleveleket, meghívókat, rendezvényekre nemzetiszínű szalagokat, zászlókat, táblákat, testvérvárosi ajándékokat készítünk. A megrendelőink között vannak sportegyesületek, környékbeli borosgazdák, kis- és középvállalkozók is. Pólót készítünk többek közt a helyi Szalézi-Irinyi Középiskolának, az esztergomi Árpád-házi Szent Erzsébet Középiskolának, illetve a Mindszenty Katolikus Általános Iskolának is. A polgárőrök mellényét, munkaruháját, autóját mindig ingyen emblémázzuk. Sok környékbeli cégtől a kezdetek óta kapunk megrendelést.
– Mi az alapelvük?
– Meg szeretnénk maradni torzulatlan, érző embernek. Munkáinkban tükrözni szeretnénk egyéniségünket. Megrendelőink elképzelései szerint dolgozunk, de ezeket beleillesztjük a bennünket körülvevő világba. Szeretnénk, hogy a megvalósult elképzelésekben ne csak a megrendelő lelje örömét, hanem a szemlélők és nem utolsósorban mi magunk is.
Névjegy
Szample Krisztina Esztergomban született, Pilismaróton járt általános iskolába, a tatai Eötvös József Gimnáziumban érettségizett 1986-ban, majd tanítói diplomát szerzett Esztergomban. Legfőbb érdeklődési köre a képzőművészet. A Balatonnál főiskolás korában portrékat rajzolt, most alkot, kiállít. A tanári diploma megszerzése mellett rajzot tanított a nyergesújfalui Kernstok Károly Általános Iskolában, óraadóként Süttőn. Reklámgrafikai családi vállalkozását 1995-ben kezdte. Férje, Bundschuh Attila a cég vezetése mellett a hittudományi főiskola hallgatója. Kisfiuk, Noé 11 éves, az Árpád-házi Szent Erzsébet Középiskola kitűnő tanulója. Hobbija a spinning és a rajzolás. A nyergesújfalui Kernstok Károly Művészeti Kör és más alkotócsoportok tagja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.