BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Déli Áramlat: decemberben kapavágás

A Déli Áramlat gázvezetéken 2016-ban indulhat a szállítás, de a cső csak 2019-től működik teljes kapacitással, hangzott el a Gazprom sajtótájékoztatóján. Bulgáriát és Szerbiát átszelve Magyarországon, és nem Horvátországon halad majd tovább a vezeték

„A Déli Áramlat az európai gázellátási lánc újabb, biztonságos eleme lesz” – jelentette ki a projektet elindító Gazprom igazgatóságának kommunikációs titkára az orosz társaság moszkvai tájékoztatóján. Szergej Kuprijanov erről egyrészt a beruházás közelgő, decemberre várható indulása, másrészt Európai gázimport függése növekedése kapcsán beszélt. Piaci előrejelzések szerint ugyanis 2035-re már a földrész gázigényének 85 százaléka származik külső forrásból, s nem csak, mert nő a felhasználása, hanem mert közben saját termelése is folyamatosan esik. A Déli Áramlat projekt vezetője, Leonyid Csugunov elmondta, hogy a végső beruházási döntést az összes érintett ország és vállalat együtt hozza majd meg. Ennek az eddigi tervek szerint a végső határideje november 15., s Vlagyimir Putyin korábbi utasítása szerint decemberben már az építkezésnek is el kell kezdődnie. A cső egy tengeri és egy szárazföldi szakaszból fog állni. A Fekete-tenger alatti rész kapacitása 63 milliárd köbméter lesz, a hossza pedig 925 kilométer. Már tart a kivitelező kiválasztása. A cső fekete-tengeri része a South Stream Transport AG projektje, amelyet a Gazprom, az ENI, az EdF és a Wintershall ellenőriz.
A Déli Áramlat 1455 kilométeres szárazföldi nyomvonala Bulgárián, Szerbián, Magyarországon és Szlovénián át ér el Olaszországig. A gáz továbbítását nyolc kompresszorállomás segíti majd, ebből egy Magyarországon lesz. „Azért választottuk Magyarországot és nem Horvátországot tranzitútvonalnak, mert az elvégzett gazdaságossági számítások és műszaki vizsgálatok is a Magyarországon keresztüli szállítást mutatták ésszerűbbnek” – mondta Csugonov. A Déli Áramlaton 2016-ban indul meg a szállítás, de egyes részeinek építése még 2018-ig eltart. Teljes kapacitással 2019-től működik.

Már döntöttünk

A Déli Áramlat 229 kilométeres hazai szakaszáról az 50-50 százalékos MVM-Gazprom tulajdonú Déli Áramlat Zrt. október 31-i közgyűlése után írta alá a végső döntést Baji Csaba, az MVM elnök-vezérigazgatója, és Alekszander Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese. A szakasz éves kapacitása 35 milliárd köbméter lesz, a mintegy 200 millió eurós projekt 30 százalékát fizetik önerőből.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.